• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara nie utrzymał się na 1,18. Dolar do jena blisko tegorocznych maskimów. Komentarz walutowy
  • Stany Zjednoczone: Indeks Dallas Fed wyniósł 28,1 pkt. we wrześniu, co oznacza spadek z poprzednich 30,9 pkt.

  • Francja: Indeks zaufania biznesu we Francji we wrześniu wyniósł 107 pkt. wobec oczekiwanych 109 pkt.

  • Szwecja: Inflacja PPI w Szwecji w sierpniu znalazła się na poziomie 9,3% rdr.

 

Dane makroekonomiczne na początku tego tygodnia

Początek bieżącego tygodnia to okres mało obfity w dane makroekonomiczne. Uwaga inwestorów skupia się zamiast tego na licznych wypowiedziach członków kluczowych banków centralnych. Wczorajsze komentarze szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, o „względnie energicznym” ożywieniu inflacji pomogły wspólnej europejskiej walucie wypracować pewne wzrosty w ciągu dnia.


Kurs euro do dolara EURUSD

Niemniej, już pod koniec wczorajszej sesji było widać, że wzrosty te okazały się nietrwałe, a euro wciąż pozostaje pod pewną presją w relacji do amerykańskiego dolara. W przypadku kursu euro do dolara EUR/USD, okolice 1,18 nie zostały utrzymane, a notowania tej pary walutowej obecnie oscylują w okolicach 1,1760. Rejon 1,18 stanowi najbliższy istotny opór.

Wykres kursu euro do dolara EURUSD na interwale dziennym
Wykres kursu euro do dolara EURUSD na interwale dziennym

Wstrzemięźliwość inwestorów w optymizmie na rynku wspólnej waluty jest uzasadniona ze względu na wyczekiwanie na spotkanie Komitetu Otwartego Rynku w USA i środową decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp w USA – już trzecia w tym roku i najprawdopodobniej nie ostatnia. Niemniej, jest ona w dużej mierze uwzględniona już w notowaniach kursów walutowych, więc jej przełożenie na rynek może być względnie niewielkie.


Kurs dolara do jena USDJPY

Dzisiaj rano spokojna sesja panuje także na wykresie kursu dolara do jena japońskiego USD/JPY. Japońska waluta pozostaje słaba w relacji do amerykańskiego dolara.

Wykres kursu dolara do jena USDJPY na interwale dziennym
Wykres kursu dolara do jena USDJPY na interwale dziennym

Obecnie notowania tej pary walutowej poruszają się jednak już blisko tegorocznych maksimów w okolicach 112,90-113,20, co może stanowić pretekst do wstrzymania ruchu wzrostowego lub nawet odreagowania spadkowego.


Decyzja BoJ - Japoński Bank Centralny

Również japoński bank centralny dał o sobie znać w bieżącym tygodniu. Dzisiejszy komunikat po posiedzeniu BoJ zawierał uwagi dotyczące konieczności uwzględnienia przez bank możliwych zagrożeń płynących z utrzymywania ultraluźnej polityki monetarnej – w tym negatywnego wpływu na japoński sektor bankowy. Japonia już od kilku lat prowadzi bardzo luźną politykę monetarną, utrzymującą się od czasu programu ogromnego skupu aktywów w 2013 roku.

Nota prawna

 


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk