• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs euro do dolara może przełamać 1.1280. Euro może spadać przez kolejne miesiące aż do 1.00

Dokładnie rok temu, w lutym 2018 roku zapoczątkowana została 12 miesięczna tendencja spadkowa kursu euro w stosunku do dolara. EURUSD z poziomu 1.2550 dolara spadł w okolice 1.1220. Daje to ponad 10% spadki. Czy kurs euro dolara EURUSD może ponownie wrócić do spadkowej tendencji ? Czy jest szansa, żeby kurs euro w stosunku do dolara osiągnie wartość 1.00 jeszcze w 2019 roku? Przyjrzyjmy się możliwym scenariuszom.

Co spowodowało wzrosty kursu euro do dolara w ostatnim czasie?

W ujęciu krótkoterminowym ostatnie tygodnie przynosiły umocnienie euro w stosunku do dolara. Taki scenariusz spowodowany był przede wszystkim sytuacją polityki monetarnej realizowanej przez Fed. W styczniu dotarła do nas wiadomość, podczas jednego z posiedzeń FOMC, że dalsze podwyżki stóp procentowych w USA stoją pod znakiem zapytania. Reakcja była natychmiastowa i w zasadzie aż do sesji piątkowej, 8 lutego, ta informacja była odczuwalna. Kurs euro od dołka- 1.1220 powędrował w okolice 1.1570 dolara. To oznacza, że najprawdopodobniej polityka monetarna Stanów Zjednoczonych jest już przez inwestorów w pełni zdyskontowana. Pod znakiem zapytania stoi polityka Europejskiego Banku Centralnego, który zmagać się będzie ze zdecydowanie większym problem. Z jednej strony w Europie z pierwszych stron gazet nie schodzi Brexit, z drugiej pojawiają się groźne komunikaty dotyczące stanu najważniejszej gospodarki w Europie - Niemiec. Kolejne odczyty makroekonomiczne pokazują, że lada moment Europę może dotknąć recesja. W takich warunkach trudno wierzyć w to, żeby przy pomocy narzędzi polityki monetarnej po raz kolejny udało się odciągnąć moment kryzysu. W takim otoczeniu ekonomicznym spadki kursu euro w stosunku do dolara są jak najbardziej uzasadnione.

Kurs euro dolara EURUSD - analiza techniczna

Skoro otoczenie rynkowe i fundamenty są nam znane zajmijmy się sprawdzeniem wykresu oraz analizą techniczną tej najpopularniejszej pary walutowej Forex. Najbliższe wsparcie dla kursu euro znajduje się na poziomie 1.1303. Przełamanie tego poziomu oznaczać będzie wygenerowanie sygnału spadkowego. Następne poziomy, które mogą na chwile hamować falę spadkową to kolejno 1.1270, 1.1220. Dodatkowo całe ostatnie odreagowanie przybrało postać kanału wzrostowego. Przełamanie poziomu 1.1300 oraz 1.1280 będzie oznaczała wyłamanie z kanału cenowego. Możemy zaobserwować dużą kumulację sygnałów w strefie 1.1300 - 1.1220. Jeżeli kurs euro dolara poradzi sobie z tymi poziomami to mamy otwartą drogę w okolice nawet 1.0000.

 Kurs euro dolara 11 luty EURUSD

Wykres kursu euro dolara EURUSD z zaznaczonymi sygnałami technicznymi

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk