• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs euro do dolara kanadyjskiego i funta do dolara - analizujemy czynniki techniczne i fundamentalne

Środowe i czwartkowe wydarzenia mają istotny wpływ na kursy niektórych walut. Te związane z Brexitem oddziałują pozytywnie na kurs euro i funta brytyjskiego. Z kolei dolar kanadyjski  nie jest zadowolony z działań banku centralnego, a dolar amerykański czeka na dane z rynku pracy. Poniżej analizujemy techniczne i fundamentalne czynniki oddziałujące na pary walutowe EUR/CAD i GBP/USD.

 

EUR/CAD – kurs euro do dolara kanadyjskiego na fali wzrostowej

Istotnym czynnikiem dla kursu dolara kanadyjskiego była wczorajsza decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Bank centralny, który od ubiegłego roku prowadzi cykl zacieśniania polityki pieniężnej, nie zdecydował się tym razem na kolejną podwyżkę stóp. Kurs dolara kanadyjskiego spadał po ogłoszeniu tej decyzji, ale spadek ten nie był związany z samym brakiem podwyżki. Ani ekonomiści, ani rynki nie spodziewali się bowiem, by do takiego ruchu miało dojść, gdyż podwyżki dokonano na ostatnim posiedzeniu, a proces ten, jak wskazuje bank, ma być stopniowy. Reakcja rynków związana była ze zbyt mało jastrzębim komunikatem banku centralnego w stosunku do tego jakiego spodziewały się rynki. Te liczą na to, że stopy procentowe zostaną podniesione w październiku. W komunikacie nie wskazano jednak, że decydenci zamierzają dokonać podwyżki stóp ‘w najbliższym czasie’. Brak takiego wskazania nie oznacza oczywiście, że w październiku nie dojdzie do podwyżki stóp, ale pokazuje, że bank chce zostawić sobie otwartą furtkę i elastyczność w działaniu. Do kwestii wysokiego poziomu inflacji (korzystnego dla szybkiej podwyżki) odniesiono się z rezerwą i wskazano, że na początku 2019 roku inflacja powinna wrócić do okolic 2%. Zaznaczono także, że bank uważnie monitoruje proces negocjacji umowy NAFTA, który stanowi istotne ryzyko dla perspektyw gospodarczych, a co za tym idzie, również dla zmian w polityce pieniężnej.

Reakcja kursu euro do dolara kanadyjskiego na wczorajszą decyzję BoC nie była silna. Kurs rósł o około 20 pipsów (w przypadku pary USD/CAD reakcja była 2 razy silniejsza). Dużo większą zmienność kursu obserwowaliśmy wcześniej, gdy na rynki trafiła informacja o tym, że Wielka Brytania i Niemcy porzuciły istotne żądania w brexitowych negocjacjach, co może ułatwić osiągnięcie porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.

 

Kurs euro do dolara kanadyjskiego zmierza w kierunku kluczowego oporu

Kurs euro do dolara kanadyjskiego zmierza w kierunku kluczowego oporu

 

Oba powyższe czynniki sprawiają, że kurs EUR/CAD kontynuuje trend wzrostowy, trwający już od 3 tygodni. Ruch ten stanowi jednak aktualnie tylko korektę wcześniejszego trendu spadkowego. Kurs zmierza w kierunku poziomu 1,547, gdzie zlokalizowana jest istotna strefa oporu, pokrywająca się z górnym ograniczeniem układu overbalance. Jest to więc potencjalne miejsce powrotu do trendu spadkowego. Z perspektywy dolara kanadyjskiego, dla odwrócenia aktualnego ruchu wzrostowego na rynku EUR/CAD korzystny byłby wzrost oczekiwań rynku co do tego, że w październiku dojdzie jednak do podwyżki stóp procentowych. Istotna informacja w tej kwestii może trafić na rynek jeszcze dziś, gdyż na godzinę 20:30 zaplanowane jest przemówienia członkini Rady Prezesów Banku Kanady – Carolyn Wilkins. Wcześniej, bo o godzinie 17:00 poznamy z kolei dane o zapasach ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które mogą wpłynąć na cenę ropy, a w konsekwencji również na podatnego na jej wahania dolara kanadyjskiego. Powrót do trendu wzrostowego na rynku ropy naftowej również byłby czynnikiem sprzyjającym powrotowi do spadków kursu EUR/CAD.

 

GBP/USD – kurs funta do dolara może zmienić kierunek ruchu

Wczorajsze wiadomości dotyczące Brexitu miały pozytywny pływ nie tylko na euro, ale również na funta brytyjskiego. W przypadku pary GBP/USD znacząco zmieniły one sytuację techniczną. Kurs funta do dolara odbił się od poziomu 1,280, którego przebicie uznalibyśmy za sygnał powrotu do trendu spadkowego po książkowej korekcie prostej.  Wczorajsze doniesienia wywindowały kurs GBP/USD o 150 pipsów w górę. Z początku opór przy poziomie 1,293 zawrócił ruch wzrostowy, ale dziś już rynek przebił go w sposób trwały. Aktualnie kurs zmierza w kierunku szczytu korekty, przy poziomie 1,304. Tam okaże się, czy istnieje szansa na odwrócenie ruchu spadkowego, trwającego od maja tego roku.

 

Kurs funta do dolara amerykańskiego zanegował powrót do trendu spadkowego

Kurs funta do dolara amerykańskiego zanegował powrót do trendu spadkowego

 

Duże znaczenie dla kursu GBP/USD będą miały piątkowe wydarzenia dotyczące dolara amerykańskiego. Publikacja raportu z rynku pracy w USA zazwyczaj mocno porusza kursem dolara. Dziś mieliśmy swoisty przedsmak tej publikacji, który jednak nie wywołał silniejszych ruchów na rynku, ale stanowi istotną zapowiedź jutrzejszej publikacji. Chodzi o dane na temat zatrudnienia w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki, które popołudniu podała agencja ADP. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w sierpniu o 217 tys., choć prognozy zakładały wzrost tylko o 188 tys. To dość spore odchylenie, które jest pozytywnym sygnałem przed publikacją raportu opracowywanego przez amerykańskie Biuro Statystyki Pracy.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk