• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara hamuje spadki. Delikatna korekta na kursie euro do funta. Kryzys polityczny na wyspach

Jeszcze w tym tygodniu niektórym mogło się wydawać, że już wkrótce można będzie postawić przysłowiową kropkę nad ‘i’ w kwestii Brexitu, to jednak wczoraj okazało się, że jest to wizja dalece niepewna. Co prawdą rynek z ulgą przyjął informację o wypracowaniu porozumienia odnośnie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które jeszcze musi zostać przegłosowane w parlamencie, jednakże do ponownego pogorszenia nastrojów wokół brytyjskiej waluty przyczyniły się dymisje ważnych urzędników  min. głównego negocjatora do spraw Brexitu.

Ponadto wielu członków partii May kwestionuje obecnie przywództwo brytyjskiej premier, zaś koalicjant w rządzie May – północnoirlandzka partia DUP zapowiada, że nie poprze obecnych warunków wyjścia z UE. Tak więc powrócił znów temat ‘twardego Brexitu’ a nawet sugestie kolejnego referendum w tej sprawie. Dużo niepewności związanej z kryzysem politycznym w Wielkiej Brytanii ciąży notowaniom funta, który wczoraj stracił na wartości względem dolara  ponad 2,3%.

Handluj na rynku akcyjnym. Prowizja dla akcji z GPW tylko 0,20% min. 2,99 PLN

 
SPRAWDŹ

Indeks dolara wyhamował wzrosty

Kurs utrzymuje się nadal w kanale wzrostowym i po raz kolejny odbił się od górnego ograniczenia powracając w okolice wsparcia w rejonie 96,85 pkt. w postaci maksimum lokalnego z 15.VIII.2018 r. Jak na razie na horyzoncie nie widać ryzyka głębszej korekty. Pojawiające się dane z gospodarki amerykańskiej pozytywnie zaskakują. Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 0,8% m/m  wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5% m/m, co wskazuje na to, że w dalszym ciągu konsumpcja pozostaje motorem wzrostu gospodarczego w USA. Dziś opublikowane zostaną kolejne dane zza Oceanu dotyczące produkcji przemysłowej i napływu kapitałów do USA.

Inflacja bazowa CPI w Polsce wzrosła w październiku do 0,9% z 0,8% w skali roku, co jest poziomem niskim. Nie widać jak na razie presji inflacyjnej, jednakże oczekuje się przyśpieszenia inflacji w kolejnych miesiącach. To może być argumentem za podwyżką stóp procentowych pod koniec przyszłego roku. Kluczowe jednak będzie to czy inflacja CPI wyjdzie powyżej celu. Jak na razie nic nie wskazuje także na to, by była potrzeba stosowania niekonwencjonalnych narzędzi w polityce pieniężnej, pomimo tego, że coraz częściej słyszy się, że RPP podnosi dyskusję w tej kwestii.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Kurs euro do dolara EUR/USD wyhamował spadki tuż powyżej 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,0339. Na wykresie tygodniowym kursu euro jest szansa na ukształtowanie się formacji młota, co stanowiłoby sygnał potwierdzający chęć wyhamowania spadków.

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD na interwale tygodniowym
Wykres kursu euro do dolara EUR/USD na interwale tygodniowym

Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej i tygodniowej, co w dalszym ciągu premiuje stronę podażową.

Kurs euro do funta EUR/GBP

Na wykresie kursu euro do funta EUR/GBP można było wczoraj zaobserwować silne wzrosty. Kurs powrócił powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej i wyhamował wzrosty poniżej linii poprowadzonej po lokalnych szczytach. Jak na razie trwa odreagowanie wczorajszych wzrostów. Kurs powrócił w okolice 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej, której ewentualne przełamanie otworzy drogę do głębszego odreagowania.

Wykres tygodniowy kursu euro do funta EUR/GBP
Wykres tygodniowy kursu euro do funta EUR/GBP

Silnym oporem dla kursu euro do funta pozostaje lokalny szczyt z 30.X. na poziomie 0,8939, który zbiega się z 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,9098.

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk