• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara EUR/USD znajduje się na poziomie 1,065. Waluta amerykańska zyskuje. Rynek czeka na Powella

W tym tygodniu kurs euro do dolara EUR/USD cały czas konsoliduje wokół poziomu 1,11 i dopiero teraz, w końcówce tygodnia, dolarowi udało się nieco zyskać. Kurs euro do dolara EUR/USD znajduje się przy poziomie 1,1065.

Najprawdopodobniej jednak do godziny 16:00

naszego czasu przebieg handlu będzie spokojny, bowiem inwestorzy czekają już tylko na wystąpienie szefa Fed J. Powella podczas sympozjum w Jackson Hole. Pozostałe informacje i dane, które spływały w tym tygodniu, były bagatelizowane. Euro nie udało się umocnić dzięki lepszym od prognoz indeksom PMI dla strefy euro, w tym nawet przy lepszym odczycie z niemieckiego przemysłu. Z kolei protokół z posiedzenia FOMC zawierał miks różnych wskazań. Z jednej strony dowiedzieliśmy się, że rozpatrywana była obniżka stóp o 50 pb. Z drugiej z kolei, że kilku bankierów centralnych stóp obniżać nie chciało, a jednak lipcowa obniżka stóp procentowych nie była początkiem cyklu, a jedynie „dostosowaniem w trakcie cyklu”.

Wartość predykcyjną protokołu po ostatnim posiedzeniu FOMC

obniża także fakt, że posiedzenie to miało miejsce w końcówce lipca, a dopiero zaraz po nim D. Trump zaostrzył wojnę handlową z Chinami, grożąc nową serią ceł. Teraz Fed musi zatem mierzyć się z tym zagrożeniem. Dodatkowo problemem jest ogólnie słaba sytuacja gospodarcza, także w Europie, gdzie Niemcom grozi recesja, a EBC prawdopodobnie będzie łagodził politykę pieniężną. Dzisiejsze wystąpienie Powella w Jackson Hole zatem będzie pokazywać, czy i jak Fed zmienił swoje podejście do obniżek stóp procentowych po eskalacji wojny handlowej. Chcąc pokazać swoją niezależność, prezes Fed może powściągliwie mówić o dalszych obniżkach stóp procentowych. Dane makro mu na to pozwalają, a wszystko właściwie rozbija się o subiektywną ocenę perspektyw wzrostu gospodarczego w USA. Przy materializacji takiego scenariusza ruch spadkowy na eurodolarze będzie kontynuowany i nie wykluczone jest przebicie poziomu 1,10. Natomiast ewentualna zapowiedź rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych powinna silniej osłabić dolara.

Dla złotego lepszy byłby oczywiście gołębi prezes Fed,

szczególnie że ostatnio przeżywa ciężkie chwile, a dane makro z Polski nie były tak wspierające. Produkcja przemysłowa w lipcu odbiła słabiej niż oczekiwano, a sprzedaż detaliczna okazała się zgodna z prognozami. Złotemu ciążą obawy o wojnę handlową oraz recesję w Niemczech, a także ogólny odpływ kapitału z rynków EM. Po przekroczeniu ważnych oporów na kursie euro do złotego EUR/PLN i dolara do złotego USD/PLN w postaci 4,35 i 3,90 do gry włączać może się też spekulacyjny kapitał, dlatego krótkoterminowo zagrożenie testem poziomów 4,40 i 4,00 wydaje się być spore.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk