• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) zmieni trend? Rynki kontynuują odbicie, Fed w centrum uwagi

Wczoraj, pomimo pogorszenia się sytuacji związanej z koronawirusem, nastąpiła zmiana nastrojów. Europejskie i amerykańskie rynki akcji odbiły po gwałtownych spadkach, które obserwowaliśmy w poniedziałek. Pozytywne nastroje utrzymywały się pomimo pogłębienia kryzysu zdrowotnego. W Chinach sytuacja spowodowała śmierć co najmniej 106 osób, a ponad 4500 zostało zarażonych. Odbicie giełd można przypisać krótkoterminowym polowaniom na okazje, ponieważ sytuacja nie uległa poprawie.

Podczas wczorajszej sesji chiński bank centralny stwierdził,

że jest gotów skorzystać z narzędzi, którymi dysponuje, aby przeciwdziałać wszelkim negatywnym skutkom dla gospodarki. Instytucja wyjaśniła, że będzie interweniować tylko w razie konieczności. Informacja ta pomogła złagodzić niektóre obawy inwestorów.

 

Akcje w Hongkongu zaczęły w nocy nadrabiać zaległości. Był to pierwszy dzień po święcie Księżycowego Nowego Roku. Rynek notował duże straty, jednak obecnie odbił już z najniższych poziomów sesji. Akcje linii lotniczych i hoteli notowały największe spadki. W Japonii giełdy wykazują skromne wzrosty.

 

Indeks dolara amerykańskiego zyskał wczoraj na wartości, osiągając najwyższy poziom od końca listopada. Informacje o możliwej obniżce stóp procentowych z Banku Anglii w tym tygodniu pozytywnie wpłynęły na kurs dolara. Nie tak dawno temu Europejski Bank Centralny poluzował politykę monetarną, więc niektórzy inwestorzy uważają, że dolar amerykański jest atrakcyjny ze względu na to, że Fed nie planuje obniżki w najbliższym czasie.

 

Rezerwa Federalna ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych o godz. 20:00.

Stawki wynoszą obecnie 1,5% -1,75%, a inwestorzy oczekują, że pozostaną one bez zmian. Konferencja prasowa odbędzie się o godz. 20:30. Amerykański bank centralny prawdopodobnie będzie chciał wzbudzić poczucie, że jest zadowolony z zawieszenia polityki pieniężnej na pewien czas.

 

Stopa bezrobocia znajduje się na najniższym poziomie od pięćdziesięciu lat. Płace rosną o 2,9%, podczas gdy wskaźnik CPI wynosi 2,3%. Oznacza to, że pracownicy uzyskują realny wzrost wynagrodzeń. Przy takich statystykach należy wysunąć argument, że Fed powinien na ten moment wstrzymać swoje działania. 

 

O 8:00 rano opublikowany został niemiecki indeks zaufania konsumentów GfK, a odczyt wyniósł 9,9, w porównaniu z prognozą 9,6. Jednocześnie raport w sprawie cen importowych wykazał 0,2%, przy prognozie 0,3% i publikacji 0,5% za listopad.

 

Oczekuje się, że zaufanie francuskich konsumentów utrzyma się na poziomie 102. Publikacja  zostanie ujawniona o godzinie 8:45 rano.

 

O godzinie 16:00 ogłoszony zostanie raport dotyczący sprzedaży domów w USA, który powinien wzrosnąć o 0,5%.

 

W tym tygodniu ropa naftowa notowała dużą zmienność z powodu koronawirusa.

Chiny są największym importerem ropy na świecie, więc towar bardzo ucierpiał z powodu obaw, że popyt zaniknie. W poniedziałek OPEC próbował uspokoić rynek, stwierdzając, że rozważy przedłużenie cięć produkcji w celu ustabilizowania rynku energii. Wczoraj ropa zyskała na wartości po kilku dniach strat. O 16:30 zostanie opublikowany raport inwentaryzacyjny. Oczekuje się, że zapasy ropy i benzyny w USA wzrosną odpowiednio o 460 000 baryłek i 1,16 miliona baryłek.

 

Kurs euro do dolara EUR/USD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,1096, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,0900. Przełamanie powyżej 1,1172 może otworzyć drogę na 1,1249.

 

Kurs funta do dolara GBP/USD –  dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,3052, szerszy ruch wzrostowy może kontynuować. Poziom 1,2900 będzie prawdopodobnie stanowił wsparcie. Obszar przy 1,3284 może stanowić opór.

 

Kurs euro do funta EUR/GBP –  para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli tendencja utrzyma się, możliwy jest retest 0,8400. Odreagowanie może skierować notowania na opór przy 0,8600.

 

Kurs dolara do jena USD/JPY –   w ostatnim czasie  kurs notował spadki i dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA przy 109,18, tendencja spadkowa może się utrzymywać. Poziom 107,65 będzie stanowił wsparcie. Jeśli rynek obierze trend wzrostowy, możliwy jest retest strefy w okolicy 110,00. 

 

FTSE 100 oczekiwany wzrost na otwarcie o 20 punktów, przy 7,500

DAX 30 oczkiwany wzrost na otwarcie o 25 punktów, przy 13,348

CAC 40 oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów, przy 5,932      

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – spadkowe nastroje nie opuszczają Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX.  Pod względem ilości transakcji, pozycje Sprzedaj stanowią 58% (wzrost o dwa punkty w stosunku do wtorku). Z kolei przy analizie wartości transakcji, pozycje na spadki utrzymują się na poziomie 64%, z czteropunktowym spadkiem w stosunku do wczorajszych wartości.

Ropa Crude WTI –  sentyment na kontrakcie CFD na ropę wskazuje na pewne niezdecydowanie, z ilościową dominacją pozycji wzrostowych. Pozycje długie, podobnie jak wczoraj stanowią 76% wszystkich otwartych transakcji, natomiast w przypadku wartości pozycji, dominuje nastawienie na spadki: pozycje Sprzedaj stanowią 56% - o punkt procentowy mniej niż we wtorek.

Kurs euro do dolara EUR/USD – niezmiennie utrzymujące się bycze nastawienie Klientów spekulujących na kontrakcie CFD na kursie euro do dolara EUR/USD,  w większości wciąż oczekujących umacniania się euro. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 69% (wzrost o dwa punkty). Po stronie wartości pozycji, transakcje Kup znajdują się na poziomie 63 % - w tym miejscu nastąpił jednopunktowy wzrost.  

Rynki kontynuują odbicie, Fed w centrum uwagi - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk