• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EURUSD) zaliczył mocny zjazd [Dziennik Ekonomiczny, 3 lutego 2023]
fot. Materiał własny

EBC podobnie jak dzień wcześniej Fed nie wystraszył rynków. Wręcz przeciwnie, oba banki centralne wywołały mini-euforię, prowadząc do umocnienia zarówno rynków akcji, jak i obligacji. Inwestorzy po obu stronach Atlantyku zaczęli wierzyć, że cykle podwyżek stóp głównych banków centralnych zbliżają się do końca.

Wyniki posiedzeń Fed i EBC były zgodne z oczekiwaniami, ale w komentarzach po decyzjach udało się znaleźć gołębie odniesienia – stwierdzenie że inflacja w USA minęła szczyt oraz że bilans ryzyka dla inflacji w strefie euro stał się bardziej zrównoważony. Solidne wzrosty indeksów giełdowych były dodatkowo wspierane przez dobre wyniki spółek technologicznych. Rentowności obligacji na rynkach bazowych obniżyły się, szczególnie silny ruch obserwowano w Europie. Po odebranym jako mniej jastrzębi od oczekiwań wyniku posiedzenia EBC, kurs EURUSD obniżył się ze środowego szczytu powyżej 1,10, przejściowo w okolice 1,09. Wiara w nadchodzący koniec cyklu podwyżek stóp w strefie euro i USA wspierała złotego – kurs EURPLN obniżył się wczoraj do 4,68. Rentowności krajowych obligacji wyraźnie spadły.

Kurs euro do dolara (EURUSD) obniżył się ze środowego szczytu powyżej 1,10 [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

 

 

Dziś uwaga inwestorów zwrócona będzie na raport z amerykańskiego rynku pracy za styczeń. Konsensus wskazuje na łagodne spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem (NFP), do 185 tys. z 223 tys. w grudniu. Widzimy ryzyko, że coroczna rewizja danych (uwzględnienie danych administracyjnych o przedsiębiorstwach zamiast szacunków modelowych) może obniżyć poziom zatrudnienia za 2022. Szczególnie istotne rynkowo będą dane o przeciętnej płacy godzinowej. Ewentualna kontynuacja trendu ich hamowania (kons. 4,3% r/r vs 4,6% r/r w grudniu) wsparłaby narrację o dezinflacji. W przypadku stopy bezrobocia oczekiwany jest minimalny wzrost, do 3,6% z 3,5%.

Kurs euro do dolara (EURUSD) obniżył się ze środowego szczytu powyżej 1,10 [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

Pozostałe potencjalnie istotne dane w kalendarzu na dziś to wskaźniki koniunktury w usługach za styczeń, w tym wskaźniki PMI m.in. dla USA, strefy euro, Niemiec oraz analogiczny wskaźnik ISM dla amerykańskich usług.

Kurs euro do dolara (EURUSD) obniżył się ze środowego szczytu powyżej 1,10 [Dziennik Ekonomiczny] - 3

Kurs euro do dolara (EURUSD) obniżył się ze środowego szczytu powyżej 1,10 [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Kurs euro do dolara (EURUSD) obniżył się ze środowego szczytu powyżej 1,10 [Dziennik Ekonomiczny] - 5


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk