• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara EURUSD z dużą szansą na wzrosty? Wykres tygodnia

Poniższy wykres przedstawia graficzne odczyty tzw. indeksów niespodzianek ekonomicznych liczonych przez Citigroup dla strefy euro (kolor czerwony), oraz USA (kolor niebieski).

Na dole mamy różnicę (spread) pomiędzy dwoma wartościami – kolor fioletowy, oraz na zielono, dzienne świeczki dla kursu euro do dolara EURUSD. Ostatni tydzień przyniósł spore rozczarowania danymi z USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa), co przełożyło się na wyraźne cofnięcie wskaźnika niespodzianek liczonego przez Citigroup.

Wykres zależności ze strefy dolara oraz strefy euro

Jeżeli ta tendencja jest potwierdzeniem scenariusza zakładającego, że to USA weszły ostatnie w spowolnienie gospodarki, to być może warto skoncentrować większą uwagę na danych ze strefy euro. Ważną publikacją mogą okazać się zaplanowane na najbliższy czwartek szacunki dla indeksów PMI dla przemysłu i usług – z mediany prognoz wynika, że spodziewane jest utrzymanie wartości ze stycznia, tj. 50,5 pkt. dla przemysłu, oraz 51,2 pkt. dla usług.

Czytaj także: Jaki będzie 2019 rok dla GPW?

Rok 2018 nie rozpieszcza inwestorów giełdowych, szczególnie w Polsce, gdzie główny indeks WIG stracił do momentu pisania tego artykułu 7%, indeks średnich spółek – mWIG40 stracił prawie 17% grupujący 80 małych spółek sWIG80 tąpnął aż o blisko 25%! Można wyliczać powody takiego obrotu spraw, jak af.. Czytaj
Jaki będzie 2019 rok dla GPW?

 

Jakiekolwiek wyższe odczyty mogą dać pole do spekulacji wokół euro niezależnie od ewentualnego wpływu informacji związanych ze stanem rozmów handlowych pomiędzy USA, a Chinami, które mają duże znaczenie dla sentymentu wokół euro.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk