• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara EUR/USD wyhamował spadki. RBNZ zaskakuje agresywną obniżką

Początek środowej sesji przynosi stabilizację notowań na światowych giełdach. Do poprawy nastrojów na rynkach przyczyniły się działania Ludowego Banku Chin, który nie dopuścił do dalszego osłabiania się juana.

Konflikt handlowy na linii USA –Chiny

pozostanie gorącym tematem i rynki w dalszym ciągu powinny żywo reagować na doniesienia w tej kwestii. Na drugim planie pozostaje polityka banków centralnych. Zarówno prezydent Trumpa, jak i doradca Białego Domu ds. handlu nawołują do dalszych obniżek stóp procentowych w USA. Pojawiają się nawet komentarze, że amerykański prezydent specjalnie podgrzewa atmosferę związaną z konfliktem handlowym na linii USA-Chiny, by wymusić na Rezerwie Federalnej dalsze luzowanie polityki monetarnej. Taka strategia ze strony Trumpa może nie przynieść jednak założonych rezultatów.

Wczoraj bowiem jeden z bardziej gołębich członków FOMC – James Bullard – stwierdził, że bank centralny zrobił już wiele, żeby wesprzeć amerykańską gospodarkę i nie może reagować na każdy wzrost napięć handlowych, by w ten sposób nie przyczyniać się do wzrostu niepewności na rynkach. Ponadto choć nie wykluczył kolejnych działań ze strony Rezerwy Federalnej, to jednak powiedział, że potrzebuje więcej czasu by ocenić wpływ lipcowej obniżki stóp na amerykańską gospodarkę. Konkludując, w opinii Bullarda jest zbyt wcześnie aby stwierdzić czy i kiedy powinno dojść do cięcia kosztu pieniądza. Wypowiedź przedstawiciela Fed wsparła notowania waluty amerykańskiej. Indeks dolara po raz kolejny wybronił okolice 97,00 pkt.

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ)

zaskoczył dziś w nocy agresywną obniżką stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakładał spadek stóp procentowych o 0,25%, podczas gdy bank zdecydował się na ścięcie stóp o 50pb, tym samym obniżając główną stopę do najniższego w historii poziomu 1,0%. Bank pozostaje zdeterminowany, by doprowadzić inflację do celu oraz zadbać o maksymalizację zatrudnienia. Niższy poziom kosztu pieniądza powinien sprzyjać wzrostowi konsumpcji i inwestycjom, co z kolei pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy. RBNZ zapowiada dalsze obniżki stóp procentowych oraz sygnalizuje, że być może bank będzie zmuszony wprowadzić ujemne stopy procentowe w celu osiągniecia zamierzonych celów. W reakcji na gołębi komunikat i głębsze niż oczekiwał rynek ciecie stóp, dolar nowozelandzki silnie tracił na wartości. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD ustanowił dziś nowe tegoroczne minimum i powrócił w okolice poziomu cenowego 0,6375 ostatni raz notowanego w styczniu 2016 r.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Kurs euro do dolara EUR/USD wyhamował wczoraj spadki w rejonie 100-okresowej średniej EMA w skali D1, a na wykresie pojawiła się świeca dzienna wskazująca na niezdecydowanie rynku. Zamknięcie świecy wypadło poniżej 50-okresowej średniej EMA i dziś notowania także utrzymują się poniżej poziomu 1,1200. W średnim i dłuższym terminie układ średnich kroczących (50-, 100- i 200-okresowej) sprzyja stronie podażowej na tej parze. Wsparcie wyznaczają poprzednie lokalne dołki w rejonie 1,1110.

RBNZ zaskakuje agresywną obniżką - 1

Kurs euro do dolara EUR/USD na interwale dziennym.

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD

Silne spadki dziś w nocy doprowadziły do ustanowienia nowego tegorocznego minimum na kursie dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD w okolicy 0,6375. Począwszy od skali 15M do W1 notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej), co świadczy o przewadze strony podażowej. Po silnych spadkach kolejne godziny mogą przynieść odreagowanie, jako, że para dotarła do obszaru wsparcia w rejonie 0,6346-0,6430. Najbliższy opór wyznaczają okolice 0,6485. Zapowiedzi dalszych obniżek stóp przez RBNZ mogą w dłuższym terminie sprzyjać deprecjacji NZD, co na gruncie analizy technicznej może doprowadzić do przełamania wspomnianej strefy wsparcia i powrotu w okolice minimum z 23.VIII.2015 r.

RBNZ zaskakuje agresywną obniżką - 2

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD na interwale tygodniowym.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk