• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EURUSD) wpadł w szerszy trend spadkowy. Gospodarka Chin wychładza się, jednak optymizm nie ustaje

Różnica między europejskimi i amerykańskimi rynkami akcji zwiększyła się w ubiegłym tygodniu, kiedy główne indeksy po tej stronie Atlantyku wyraźnie straciły na wartości, a Dow Jones, S&P 500 i NASDAQ 100 osiągnęły rekordowe poziomy.

Punktem kulminacyjnym tego tygodnia było

wystąpienie Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej w środę i czwartek. Bankier skomentował siłę amerykańskiego rynku pracy, ale podkreślił także, że napięcia handlowe wywierają presję na światową gospodarkę. Powell zasugerował, że stopy procentowe mogą spaść, co przyczyniło się do wzrostów na amerykańskich akcjach.

Stosunki handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami poprawiają się. Dyskusje prowadzone były przez telefon i „poszły dobrze”. Wspomniano o bezpośrednich rozmowach handlowych i przygotowano grunt pod przyszłe spotkania. Brak negatywnych wiadomości i lekkie poczucie optymizmu były również czynnikiem wzrostu notowań w Stanach. Biorąc pod uwagę obawy USA dotyczące ochrony własności intelektualnej, spór handlowy prawdopodobnie nie zostanie rozwiązany w najbliższym czasie.

Kurs dolara amerykańskiego (USD) ucierpiał

w ubiegłym tygodniu w związku z komentarzami Jerome'a Powella. Inwestorzy uważają, że Fed w pewnym momencie obniży stopy procentowe w 2019 r. Sterling również notował spadki w zeszłym tygodniu z powodu obaw o Brexit i słabych danych z Wielkiej Brytanii. Brytyjskie konsorcjum detaliczne stwierdziło, że sprzedaż detaliczna spadła do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia rejestracji w 1995 roku.

 

Ropa zyskiwała na wartości w zeszłym tygodniu, ponieważ zapasy w USA ponownie mocno spadły. Raport pokazał spadek o ponad 9 milionów baryłek. Napięcia polityczne wokół Iranu również przyczyniły się do wzrostu notowań ropy.

W nocy Chiny opublikowały szereg wyników ekonomicznych. W drugim kwartale gospodarka wzrosła o 6,2% w skali roku, spełniając prognozy. Tempo wzrostu było najwolniejsze od 27 lat. Inwestycje w aglomeracjach miejskich wyniosły 5,8%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 5,5%, a raport z maja wyniósł 5,6%. Produkcja przemysłowa wyniosła 6,3%, a konsensus wynosił 5,2%. Raport o sprzedaży detalicznej wyniósł 9,8%, podczas gdy ekonomiści przewidywali 8,3% (poprzedni raport wynosił 8,6%).

Indeks NY Empire State zostanie opublikowany o 14:30, a traderzy spodziewają się odczytu na poziomie 0,5, co byłoby poprawą w porównaniu z odczytem -8,6 w czerwcu.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs wpadł w szerszy trend spadkowy, a powrót w okolice 1,1200 dolara może otworzyć drogę na retest poziomu 1,1110 dolara. Poziom 1,1400 dolara może stanowić opór.

Kurs funta do dolara GBPUSD – obserwujemy spadki od połowy marca i jeżeli sentyment się utrzyma, kurs może dotrzeć do wsparcia przy 1,2365 dolara. Poziom 1,2800 dolara stanowi obecnie opór.

Kurs euro do funta EURGBP – kurs notował wzrosty od ponad dwóch miesięcy i jeżeli utrzyma się powyżej 0,8800 funta, możliwy jest ruch w kierunku 0,9000 funta. Spadki mogą się kierować w okolice 200-dniowej MA przy 0,8785 funta.

 

Indeks USDJPY – kurs pozostawał w trendzie spadkowym od kwietnia. Jeżeli sentyment niedźwiedzi utrzyma się, celem może być poziom 108,80. Opór znajduje się w okolicy 50-dniowej MA przy 109,02.

Ineks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 2 punkty do 7,507.

Indeks DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 29 punktów do 12,352.

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 13 punktów do 5,585.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30   –  zaangażowanie klientów CMC Markets na niemieckim indeksie wskazuje brak zdecydowania względem dalszego kierunku, w którym będzie zmierzał ten rynek. Większość klientów (58%) posiada wprawdzie otwarte pozycje długie, ale ponad połowę wartości (51%) stanowią pozycje krótkie. Względem poprzedniej sesji Ilość klientów z pozycjami krótkimi zwiększyła się o 2 punkty procentowe, a ich wartość o 3 punkty procentowe.

US SPX 500 -  klienci CMC nie widzą obecnie możliwości osiągnięcia kolejnych rekordów na głównym amerykańskim indeksie. 67% z nich posiada otwarte pozycje krótkie, które stanowią 55% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na tym rynku. Wartość ta wzrosła względem dnia poprzedniego dnia o 1 punkt procentowy, a ilość klientów posiadających pozycje nastawione na spadek o 2 punkty procentowe.

Kurs euro do dolara EUR/USD – na głównej parze sytuacja wygląda podobnie jak na niemieckim indeksie -  wyraźna większość klientów (65%) posiada otwarte pozycje długie, ale ponad połowę wartości (57%) stanowią pozycje krótkie. Taki stan utrzymuje się od wczoraj.

Gospodarka Chin wychładza się, jednak optymizm nie ustaje - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk