• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) w okolicach 1,19. Powrót do rzeczywistości

W tym tygodniu z informacji o szczepionkach padło tylko to o zwiększonej do 95% skuteczności szczepionki od Pfizera i BioNTechu. Jednak daje się zauważyć prawidłowość, iż kolejne newsy dotyczące skuteczności szczepionki wywołują coraz mniejszą pozytywną reakcję. Świadczyć to może o zdyskontowaniu tego, że zbliża się moment wprowadzenia na rynek szczepionki na COVID-19, ale nie adresuje innych problemów dotyczących tego produktu – możliwości produkcyjnych, dystrybucyjnych czy ewentualnych efektów ubocznych. Natomiast problemem tu i teraz jest duży przyrost zachorowań na COVID-19 – w Europie co prawda fala nieco słabnie po lockdownach, natomiast w USA notujemy rekordy, a zagrożenie zaczyna się rozszerzać także na Azję. W tym tygodniu w Tokio pojawił się najwyższy stan alertu pandemicznego.

Pozytywne informacje z negatywnymi zaczynają się ścierać, a jasnego przełożenia na nastroje inwestycyjne jeszcze nie obserwujemy, aczkolwiek rozszerzają się tarcia polityczne w USA – w grze jest mały konflikt między Fed a Departamentem Stanu, który chce odzyskać z końcem roku 455 mld USD podstawione pod finansowanie pożyczek Fed. Może chodzić o dalsze problemy z przekazaniem władzy po wyborach – chociaż Trump nie wyraził jasnego stanowiska to pojawiają się plotki, że Joe Biden szuka sposobów na obejście zagrożenia ewentualnej niechęci do przekazania władzy przez urzędującego prezydenta i rząd.

Eskalacja tego typu ryzyk może być przyczynkiem do ponownego włączenia fazy risk-off, dlatego też na ewentualne próby przebicia poziomu 1,19 na eurodolarze należy patrzeć ze sporą rezerwą. Chociaż źródło problemów będzie leżeć w USA to, w razie raptownego odwrotu od aktywów ryzykownych to dolar powinien mieć przewagę nad euro. Dlatego też pewną ostrożnością trzeba wykazywać się przy ocenie perspektyw złotego – długoterminowo wciąż wydaje się zbyt słaby, ale akurat potencjalne problemy z unijnym budżetem, wywołane m. in. przez Polskę mogą odbijać się na wycenie złotego negatywnie. Kurs EUR/PLN spadł do 4,46, a krótkoterminowe wsparcie to 4,45. Możliwe jest zatem odbicie i ruch konsolidacyjny 4,45-4,50.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk