• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) utrzymuje się przy 1,1120. Funt do waluty amerykańskiej osuwa się do 1,2842

Rynki akcji z lekkim rozczarowaniem przyjęły dane o PKB z Chin, ale na FX nastroje są spokojniejsze. Funt lekko traci wraz z przygasającym optymizmem wokół brexitu.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Paczka danych z Chin pozostawiła po sobie mieszane odczucia.

PKB za III kw. wypadł nieco poniżej oczekiwań – 6 proc. r/r vs prog. 6,1 proc. i 6,2 proc. w II kw. Ale dynamika kwartalna zgodnie z przewidywaniami wyniosła 1,5 proc. Produkcja przemysłowa we wrześniu przyspieszyła do 5,8 proc. wobec oczekiwanych 4,9 proc. i 4,4 proc. w sierpniu. Sprzedaż detaliczna zgodnie z oczekiwaniami wzrosła o 7,8 proc. z 7,5 proc. miesiąc wcześniej (prog. 7,8 proc.). Kurs dolara do juana USD/CNH jest stabilny dziś rano na 7,08.

Ogólnie prasa przyjęła narrację, że dynamika PKB jest najniższa od 30 lat, co działa na rynek akcji. Główny indeks giełdy w Szanghaju traci dziś 0,6 proc. Spokojniej jest w Japonii – Nikkei225 rośnie o 0,3 proc., choć przed odczytem był wyżej.

Na rynku walutowym jest spokojniej,

z większą uwagą na brexicie i wyczekiwaniu dalszego rozwoju wypadków. Kurs funta do dolara GBP/USD osuwa się powoli do 1,2842. Choć liderzy UE i Wielkiej Brytanii uzgodnili warunki porozumienia, wciąż niepewnym jest akceptacja umowy w brytyjskim parlamencie (głosowanie w sobotę). Brak poparcia ze strony Demokratycznej Partia Unionistycznej Irlandii Północnej podnosi ryzyko, że projekt zostanie dorzucony.

Na pozostałych crossach widać skromne osłabienie USD. Kurs euro do dolara EUR/USD utrzymuje się przy 1,1120, kurs dolara do jena USD/JPY cofa się do szczytów do 108,50. Mocniej zyskuje kurs dolara nowozelandzkiego NZD do 0,6370.

Złoto stabilne na 1490 sugeruje, że nie mamy warunków do łatwego rajdu ryzyka.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk