• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) testuje 1,10. Europejska waluta ponownie pod 4,55 złotego. Dzień na rynku

Najważniejszy raport dnia (PMI z Chin) już za nami i reszta kalendarza makro prezentuje mniej interesująco. Inflacja z Eurolandu nie jest obecnie czymś, co zaprząta głowę decydentom z EBC. PKB z Kanady ze stycznia dotyczy zupełnie innej rzeczywistości. Więcej uwagi może towarzyszyć indeksom z USA: Chicago PMI i nastrojów konsumentów, choć już oczekuje się, że będą fatalne. W Polsce GUS wstrzymał do odwołania publikację wstępnych szacunków inflacji CPI.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 31 III - 1

  • Indeks PMI dla chińskiego przemysłu podskoczył do 52 z 35,7, silnie przebijając prognozy (44,8). Podobna poprawa wystąpiła w sektorze usługowym (52,3 z 29,6, prog. 42). Dane potwierdzają wznowienie aktywności gospodarczej po lutowym przestoju z powodu epidemii wirusa, jednak jeszcze za wcześnie, by poświadczyły o V-kształtnej odbudowie ożywienia.
  • Analitycy ostrzegają, że indeks może zawyżać prawdziwą poprawę, ponieważ mierzy saldo netto firm zgłaszających poprawę lub pogorszenie w działalności. Chińskie biuro statystyczne ostrzega, że odbicie w indeksach nie oznacza, że gospodarka wróciła do normy.
  • Spokojna sesja na koniec kwartału początkowo skupiła się na słabości USD wobec walut surowcowych i niektórych walut emerging markets, ale z biegiem czasu ruchy te zaczęły przygasać. Wzmocniły się za to korekty GBP, JPY i EUR, co ogólnie dało wsparcie dla indeksu dolarowego (+0,2 proc.). Kurs funta do dolara GBP/USD zanurkował do 1,2240 (choć już odbija figurę wyżej); USD/JPY wyciągnął się ponad 108, kurs euro do dolara EUR/USD testuje 1,10.
  • Polski złoty pod presją

  • Złoty pozostaje pod lekką presją, która wczoraj wyciągnęła kurs euro do złotego EUR/PLN z powrotem w rejon 4,55
  • Rynek akcji w Azji początkowo szukał wsparcia dl wzrostów w danych z Chin, ale im bliżej startu handlu w Europie, entuzjazm zaczął wyparowywać i indeksy krążą wokół poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 spada o 0,1 proc., a Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc.
  • Futures na S&P500 jest wyżej o 0,7 proc., a kontrakt na DAX rośnie o 0,8 proc.
  • Ceny ropy naftowej realizują odbicie po wczorajszym spadku do 18-letniego minimum. WTI rośnie o 6 proc. do 21,3 USD/b. Zwrot podsyciła informacja, że prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej, że urzędnicy ds. energii spotkają się, aby omówić kwestię spadających cen.
  • Przedstawiciel WHO powiedział, że epidemia koronawirusa w Azji jeszcze się nie zakończyła, a epidemia skupia się teraz na Europie, ale prawdopodobnie przeniesie się na inne regiony.
  • Kongres USA szuka dodatkowych środków, które mógłby podjąć a Demokraci z Izby Reprezentantów dyskutują nad podwyżką wypłat zapomóg dla osób o niskich i średnich dochodach.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk