• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) przy 3-letnich minimach. Frank przebił barierę 4 złotych. Polska waluta słabsza

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie eurodolara. Lokalnie widoczna jest lekka presją na osłabienie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2618 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,9343 złotego kurs dolara USD/PLN, 4,0005 zł kurs franka CHF/PLN oraz 5,1125 złotego kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 2.204% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia, teoretycznie, mijał bez udziału strony amerykańskiej (dzień Prezydenta).

Nie przeszkodziło to jednak w sytuacji gdzie to wydarzenia wokół Apple rzutowały na globalne poziomy risk off/on. Firma z Cupertino zasugerowała, iż może nie osiągnać założonych celów przychodowych z uwagi na kwestie „koronawirusa” w Chinach. Temat nie jest oczywiście nowy, jednak wydaje się, iż inwestorzy przypomnieli sobie o wielokrotnie wskazywanym wcześniej ryzyku zaburzeń w globalnym łańcuchu dostaw. Sesja w Azji mija pod znakiem spadków (Nikkei traci ok. 1,45%). Na rynku FX obserwujemy podtrzymanie spekulacji dot. dalszego luzowania przez EBC - rynek zakłada iż sytuacja w Niemczech + wpływ koronawirusa, wymuszą na EBC dodatkowe działania stymulacyjne. Aczkolwiek instrumenty pochodne nie wskazują na istotne szanse kolejnych cięć stóp. Lokalnie obserwujemy lekkie podbicie presji podażowej wokół PLN. Konsensus zdaje się kształtować, iż RPP będzie starała się przeczekać podbicie inflacji, nie podnoszą stóp aby nie rzutować negatywnie na spadające wskaźniki gospodarcze.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego.

MF poda dane dot. podaży na czwartkową aukcję długu. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego indeksu ZEW za luty (oczek. 21,5 pkt).

Z rynkowego punktu widzenia BOSSA PLN generuje sygnał do kolejnych spadków, co częściowo tłumaczyć można podtrzymaniem mocniejszego USD (kurs euro do dolara EUR/USD przy 3-letnich minimach).

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk