• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara EUR/USD odbił do poziomu 1,1080. Napięcia handlowe szkodzą polskiej walucie. Ponad 4,30 złotego na kursie EUR/PLN

Nastroje na rynkach wyraźnie podupadły po tym, jak prezydent USA Trump ogłosił nowe 10-procentowe cła na jeszcze nieoclone towary z Chin warte 300 miliardów dolarów USD. Chiński juan jest pod presją, ale traci też kurs dolara, gdyż decyzja Trumpa może oznaczać więcej luzowania Fed. Rynek akcji silnie dołuje. Złoto podbiło do 1450, ale dziś rano spotyka się z korektą.

 • W czwartek Trump ogłosił, że od 1 września

 • jeszcze nieoclone chińskie towary warte 300 mld USD zostaną objęte podatkiem w wysokości 10 proc. w reakcji na brak postępów w negocjacjach handlowych. Trump wini stronę chińską za próby renegocjacji wcześniejszych postanowień oraz niewywiązywanie się z deklaracji (m.in. nierealizowany zakup towarów rolnych z USA). Później dodał, że cła mogą być na krótki okres i mogą być podniesione powyżej 25 proc.
 • Decyzja Trumpa była nieoczekiwana i wstrząsnęła rynkami. Zapowiada to eskalację konfliktu przed kolejna rundą negocjacji we wrześniu w Waszyngtonie. Sugeruje też, że w obliczu piętrzących się ryzyk dla gospodarki Fed może być zmuszony kontynuować luzowanie polityki.
 • Kurs dolara do juana USD/CNH przez noc skoczył z 6,90 do 6,98. Prawdziwym wygranym jest JPY – USD/JPY zanurkował do 107 z 109,25 widzianym wczoraj rano. Zyskuje też CHF. Kurs euro do dolara EUR/USD odbił do 1,1080.
 • Napięcia handlowe szkodzą też złotemu

 • – kurs euro do złotego EUR/PLN podbił do 4,3070 złotego.
 • Sroga przecena dotknęła rynek akcji. Na Wall Street indeksy wymazały wcześniejsze wzrosty i na zamknięciu S&P500 stracił 0,9 proc. W piątek chiński Shanghai Composite dołuje o 1,8 proc., a japoński Nikkei225 spada o 2,4 proc.
 • W Australii sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosłą o 0,4 proc. m/m, nieco więcej od prognozowanych 0,3 proc. Rynek zignorował dane. AUD/USD pozostał stabilny po odczycie, a ogólnie w piątek rośnie lekko do 0,6812.
 • Kurs funta do dolara GBP/USD zaliczył krótkotrwały zjazd pod 1,21 po informacji, że wybory uzupełniające do parlamentu wygrał kandydat Liberalnych Demokratów, zabierając tym samym miejsce Konserwatystom i zmniejszając większość koalicji rządzącej do tylko jednego głosu.
 • Agencja Moody’s wydała ostrzeżenie, że sytuacja kredytowa Wielkiej Brytanii jest wrażliwa na nowe plany fiskalne rządu w obliczu ryzyka bezumownego brexitu.
 • Ropa naftowa ucierpiała przez doniesienia o nowych cłach na Chiny i cena WTI tąpnęła do 53,55. Dziś widać próby odbicia pod 55.
 • Złoto wystrzeliło w kierunku 1466 USD/oz na wzroście awersji do ryzyka i silnym spadku rentowności obligacji skarbowych USA. Dziś rano korekta sprowadziła ceną do 1433.

 

 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk