• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EURUSD) na kluczowej linii trendu wzrostowego. Rynki nadal w odmętach spekulacji
fot. freepik.com

Wall Street wyszła wczoraj obronną ręką z przeceny, co poprawiło nastroje na giełdach w Azji. Również w przestrzeni G-10 widać mniejszą nerwowość, co powoduje, że bilans dla dolara jest słabszy. Inwestorzy nieśmiało, ale jednak próbują powracać w stronę ryzykownych walut, co pokazuje siła walut Antypodów, czy korony norweskiej, oraz funta. Pewien niepokój może budzić jednak mocniejsze odbicie rentowności amerykańskich obligacji. Dla papierów 10-letnich były one dzisiaj rano przy 1,65 proc., podczas kiedy wczoraj po południu oscylowaliśmy przy 1,59 proc. Wpływ na to miała aukcja 7-letnich obligacji, która nie wypadła nazbyt dobrze - zgłoszony popyt był niższy, niż zazwyczaj. Plusem jest jednak to, że ostatnio korelacja pomiędzy długiem, a innymi giełdami, czy walutą została utracona.

Konkretnych informacji makro nie ma, co powoduje, że na rynku mogą bardziej zaznaczać się inwestorzy portfelowi z racji zbliżającego się końca miesiąca i kwartału. W mediach widać ostrożne wypowiedzi europejskich polityków po wczorajszym wirtualnym szczycie UE, co do perspektyw związanych z pandemią, szczepieniami i odmrażaniem gospodarek. Próbuje się maskować nieudolność brukselskich decydentów, co do zabezpieczenia wystarczającej ilości szczepionek.

EURUSD - już na kluczowej linii trendu wzrostowego...

Na fali wczorajszej huśtawki na Wall Street, oraz widocznego od kilku dni większego popytu na dolara, notowania EURUSD zjechały wczoraj poniżej 1,18 i zeszły w okolice linii trendu wzrostowego rysowanego od marcowego dna z 2020 r. Przebiega ona w okolicach 1,1750. Wczorajsze minimum to 1,1761, a dzisiaj rynek nieśmiało próbuje się podnosić. Teoretycznie zasięgi spadkowe dla fali rozpoczętej jeszcze w pierwszych dniach stycznia zostały zrealizowane i trend powinien zacząć się odwracać. Morale są niskie, co paradoksalnie może być charakterystyczne w takich momentach rynkowych.

Sytuacja na rynkach 26 marca - 1

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie pierwszym poważniejszym sygnałem, że coś się zaczyna zmieniać, będzie powrót ponad wybity kilka dni temu poziom 1,1834.

OKIEM ANALITYKA - przesilenie

Biorąc pod uwagę pesymizm części inwestorów i analityków rynkowych nie można wykluczyć, że jesteśmy bardzo blisko rynkowego dołka, albo właśnie go mijamy. Jesteśmy w najbardziej męczącej końcówce pandemii co jest zrozumiałe, podobnie jak towarzyszące nam emocje. Ale dane makro tego nie potwierdzają. W tym tygodniu mieliśmy naprawdę niezłe dane PMI ze strefy euro, a dzisiaj niemieckie odczyty Ifo. Krytycy twierdzą, że dane były zbierane przed ogłoszeniem decyzji o kolejnym wydłużeniu lockdownów. Ale te decyzje były aż tak dużym zaskoczeniem? Myślę, że bardziej co niektórzy inwestorzy nie doszacowali tego, jakie skutki może nieść brytyjska mutacja COVID, która jest teraz w Europie dominująca. Wreszcie, czy twardsze lockdowny nie są początkiem końca okresu obostrzeń i czas zacząć dyskontować zbliżające się wiosenne ożywienie? Wczorajsze zachowanie się Wall Street pokazało, że na rynkach nadal jest sporo spekulacyjnego pieniądza gotowego skorzystać z okazji, jakie dają okresy nadmiernego pesymizmu i paniki. 

W kraju mamy w mediach licytację,

czy rząd zapowie jeszcze większe obostrzenia na Wielkanoc, gdyż sytuacja w szpitalach zaczyna być krytyczna. Niemniej, czy jest to argument za dalszą wyprzedażą złotego, jeżeli globalne nastroje będą się zmieniać? A może na odwrót? Warto zastanowić się, czy najgorsze nie jest właśnie za nami...

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk