• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) krąży przy 1,13. Trump rozczarował inwestorów. Dzień na rynku

Dziś oczy inwestorów będą zwrócone na EBC, który będzie miał trudne zadanie ustabilizowania rynków finansowych. W USA wyczekiwane są posunięcia Kongresu w sprawie zatwierdzenia nowego pakietu gospodarczego. Reszta danych raczej bez znaczenia w obecnych warunkach.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Decyzja prezydenta Trumpa

  • Prezydent Donald Trump wstrzymał podróże z Europy, ale rozczarował niedostatecznymi szczegółami w temacie planowanego pakietu ratunkowego dla USA. Trump przedstawił kroki, w tym pomoc kredytową dla małych firm i poprosił Kongres o przyznanie nieokreślonej ulgi podatkowej dla pracujących Amerykanów (rynek liczył na konkretne liczby).
  • Trump początkowo nawiązywał do zakazu dotyczącego handlu, ale wycofał się z tego stwierdzenia w późniejszym tweecie pisząc: „handel w żaden sposób nie zostanie dotknięty”.
  • Rozczarowanie brakiem konkretów odnośnie pakietu ratunkowego i wstępna reakcja na blokadę handlu posłały w dół kontrakty na indeksy w USA. Futures na S&P500 spada o 3,6 proc. Wyprzedaż dotknęła rynku kasowego w Azji, gdzie japoński Nikkei225 spadł o 4,4 proc., Hang Seng dołuje o 3,7 proc., a chiński Shanghai Composite traci 1,5 proc. Futures na DAX spada o 5,7 proc.
  • Na FX najmocniej zareagował USD/JPY, spadając do 103,10, ale zdołała się wyciągnąć pod 104. Kurs euro do dolara EUR/USD krąży przy 1,13.
  • Wyrazem awersji do ryzyka jest powrót spadku rentowności obligacji skarbowych USA – 10-latki obniżyły się o 10 pb do 0,77 proc. (minimum 0,72 proc.).

Coraz trudniejsza sytuacja we Włoszech

  • We Włoszech premier Conte ogłosił zamknięcie wszystkich sklepów w całym kraju poza sklepami spożywczymi i aptekami.
  • Premier Australii ogłosił serię działań, które w największym stopniu uwzględniają 17,7 mld AUD jako wydatki w 2020 r. i ok. 22,9 mld do 2021 r., co razem daje 1,2% PKB. Środki wsparcia skoncentrowane będą na małych przedsiębiorstwach w celu wspierania wzrostu zatrudnienia. Powstanie również fundusz wsparcia turystyki w wysokości 1 mld euro. Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD nie wykazuje jednak żadnej reakcji. Działania rządu były oczekiwane, a globalna sytuacja ma większe znaczenie. Kurs zjeżdża dziś rano do 0,6440.
  • Obawy o skutki globalnej pandemii rzutują na perspektywy popytu na ropę. WTI i Brent tracą dziś ponad 4 proc. odpowiednio do 3,16 USD/b i 34,3 USD/b.
  • Złoto jest pod presją domykania pozycji pod pokrycie depozytów zabezpieczanych na pozycjach w innych instrumentach. Cena uncji jest na tygodniowym minimum na 1636 USD.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 12 III - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk