• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) jest słaby. Waluta amerykańska do jena (USD/JPY) zanurkowała. Dzień na rynku

Dziś w kalendarzu najważniejsza jest inflacja CPI z USA, po której oczekuje się niewielkiego wzrostu, ale ponieważ inflacja bazowa pozostaje nieznacznie powyżej celu 2 proc., dane są neutralne dla stanowiska Fed. Poza tym saldo bieżące z Polski i wnioski o zasiłek z USA powinny przejść bez echa. Pod wieczór mamy kilka wystąpień bankierów centralnych, ale jest mało prawdopodobne, aby przesłoniły one informacje dotyczące koronawirusa.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • Chińska prowincja Hubei, gdzie znajduje się ognisko koronawirusa,

 • przeprowadziła przegląd podejrzanych przypadków według nowej klasyfikacji i zrewidowała swoje dane, aby uwzględnić w codziennym raportowaniu przypadki „zdiagnozowane klinicznie”. Liczba zakażonych skoczyła o 14840, z czego 13332 pochodzi z nowej metodologii.
 • Kategoria „zdiagnozowanych klinicznie” została wprowadzona przed tygodniem obok „podejrzanych” i „potwierdzonych”, ale w codziennych raportach podawano tylko dane o „potwierdzonych” przypadkach. To sugeruje, że od tygodnia dane o zakażeniach (ale tylko w prowincji Hubei) były zaniżone, a ostatnia zmiana podejścia na bardziej konserwatywne sumuje „potwierdzonych” ze „zdiagnozowanymi klinicznie”.
 • Trzeba zaznaczyć, że poza prowincją Hubei nie dochodziło do zmian w klasyfikacji i tam liczba nowych przypadków spada.
 • Zamieszanie i skok w liczbie zakażonych było ciosem w nastroje rynkowe. Indeksy w Azji nie mogły skorzystać z entuzjazmu z Wall Street, gdzie indeksy osiągnęły nowe historyczne szczyty i ostrożnie dryfują tuż pod poziomami odniesienia. Shanghai Composite traci -0,5 proc., Hang Seng spada o 0,3 proc., a Nikkei225 dołuje o 0,14 proc.
 • Na rynku walutowym wyprzedaż dosięgnęła ryzykowne

 • kursy dolara australijskiego AUD, nowozelandzkiego NZD, korony szwedzkiej SEK i norweskiej NOK.
 • Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD osuwa się do 0,6715. Przemówienie prezesa RBA Lowea zostało szeroko przeoczone na korzyść nagłówków dot. koronawirusa. Lowe stwierdził, że „gdyby nie wirus, perspektywy gospodarcze Australii poprawiły się” i że chińskie programy wspierające będą dobre dla australijskiej gospodarki. Było to zgodne z raczej optymistycznymi prognozami dla australijskiej gospodarki, którą przedstawił niedawno RBA.
 • Zyskuje przede wszystkim kurs jena JPY – kurs dolara do japońskiej waluty USD/JPY zanurkował z 110,10 do 109,80.
 • Słaby jest też kurs euro EUR/USD na 1,0870 – najniżej od maja 2017 r.
 • Pogorszenie nastrojów zatrzymuje rajd cen ropy naftowej. WTI zawróciło spod 52 do 51,15 USD/b.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 13 II - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk