• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) broni oporu przy 1,1100

Piątkowe zatrzymania na poziomie 1,1000 można było odczytać jako wyhamowanie spadającej wartości kursu euro EUR. W tej strefie już przynajmniej trzy razy tworzył się dołek, który był zapowiedzią większych wzrostów. Wczorajszy dzień jest więc powtórka z historii, co idealnie pasuje do jednego z aksjomatów analizy technicznej.

Dziś widoczne jest zatrzymanie na oporze 1.1080 – 1.1100.

Ta strefa ma szansę na dłużej się utrzymać, jeżeli trend spadkowy na tej parze walutowej ma nadal być kontynuowany. O takim scenariuszu na kolejne tygodnie przypomina niebieska linia FE100. Jest to pomiar wynikający z porównania fal wzrostowych zniesienie kierunkowe o wartości 100%.

EURUSD - broni oporu 1.1100 - 1

Na interwale H1 widoczna jest formacja M (podwójnego szczytu) – 1.1090. Nie jest ona jeszcze potwierdzona przełamaniem lokalnego wsparcia, ale sam fakt zatrzymania na oporze wyższego rzędu dowodzi, że podaż tak łatwo nie odda pola.

W optymistycznym wariancie potencjalna przecena kursu euro

może sięgnąć czerwonej strefy 1.1020. Jest to opór, który w dniu wczorajszym został gwałtownie przełamany. Ta gwałtowność nie dała szansy posiadaczom krótkich pozycji, na ich odwrócenie. Zamiana oporu we wsparcie byłaby realizacja takiego scenariusza.

Warto przypomnieć, że ocena sytuacji z perspektywy D1 zakłada nawet większe spadki, ale aby miały one miejsce, najpierw zmianie musi ulec struktura niższych interwałów.

Podsumowując, dwie kluczowe ceny to 1.1000 i strefa wokół równego poziomu 1.1100. Kontynuacja marszu białych świeć oznaczać będzie rozbudowanie fazy wzrostów i poważną próbę zmiany trendu. Spadki do ww. wsparcia to realizacja scenariusz opisanego w pierwszym części komentarza.

EURUSD - broni oporu 1.1100 - 2

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk