• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara (EUR/USD) blisko poziomu 1,08. Duża zmienność na kursie euro EUR/PLN. Dzień na rynku

Ciekawy dzień od strony danych z USA z dowodami dalszej deterioracji sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Z kolei NY Empire State oraz indeks Uniwersytetu Michigan powiedzą więcej o aktualnych nastrojach biznesu i konsumentów. W Europie drugi szacunek PKB z Eurolandu raczej przejdzie bez echa, choć możliwe są rewizje w związku z trudnościami przy gromadzeniu danych. Dostaniemy też szacunek flash PKB z Polski, ale nie liczmy na reakcję złotego.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 15 V - 1


W czwartek niepewność podsycały komentarze prezydenta Trumpa, który kwestionował potrzebę utrzymywania umowy handlowej i innych relacji z Chinami. Jednak rajd Wall Street na koniec sesji (S&P500 +1,15 proc.) zaoferował argument, by nie porzucać całkowicie akcji. W piątek widać nieśmiałe wzrosty: japoński Nikkei225 rośnie o 0,7 proc., Hang Seng zyskuje 0,2 proc., a chiński Shanghai Composite wzrasta o 0,1 proc.

 Na rynku walutowym ruchy są minimalne. Kurs euro wobec dolara (EUR/USD) trzyma się blisko 1,08, kurs dolara względem jena (USD/JPY) odbił do 107,20, kurs dolara australijskiego w relacji do dolara amerykańskiego (AUD/USD) odreagował do 0,6455. Kurs euro EUR/PLN odszedł do 4,57 i jest teraz pod 4,56.

 Ceny ropy są wyżej po dużych zyskach z czwartku, kiedy Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przedstawiła prognozy, według których w drugiej połowie 2020 r. zapasy ropy zaczną się zmniejszać. Brent zyskuje 2,3 proc. do 31,9 USD/b. WTI rośnie 1,3 proc. do 28,3 USD/b.

 Kwietniowa produkcja przemysłowa z Chin wypadła lepiej od prognoz (3,9 proc. r/r vs 1,5 proc.), ale sprzedaż detaliczna rozczarowała (-7,5 proc., prog. -6 proc.). Zdolności wytwórcze zakładów przemysłowych wracają do normalności, ale popyt wciąż jest osłabiony.

 W temacie koronawirusa, Korea Południowa jest w centrum uwagi po tym, jak ministerstwo zdrowia zachęciło gości klubu nocnego, gdzie w ostatni weekend pojawiło się ognisko zakażenia, do przejścia testów wirusowych, ponieważ w całym kraju zgłaszane są wtórne i trzeciorzędowe infekcje powiązane z wizytami w klubach.

 W Chinach pojawiają się doniesienia o drugich falach zachorowań w Wuhan. Lokalne wiadomości odnotowują wzrost liczby przypadków bezobjawowych podczas przeprowadzania mieszkańca miasta.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk