• Odbierz prezent
Kurs euro coraz bliżej 4,50 złotego. Frank po 4,21 PLN. Komentarz walutowy. Złoty słabszy w powyborczej erze

Zmienność na rynku walutowym jest dzisiaj raczej ograniczona. W zasadzie największe zmiany są widoczne na brytyjskim funcie, co jest powiązane z publikacją porannych danych dotyczących zmiany PKB. Inwestorzy z Polski w szczególności będą zainteresowani perspektywami złotego, biorąc pod uwagę wczorajszą mocną przecenę oraz dzisiejszą decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych podejmowaną przez Radę Polityki Pieniężnej.

Kurs dolara USD nadal słaby

Na szerokim rynku dolar wciąż pozostaje generalnie słaby, choć stara się on przynajmniej minimalnie odrabiać część strat, w szczególności do euro, czy również bardziej ryzykowniejszych walut jak dolar australijski. Największa zmienność dzisiejszego dnia jest widoczna na brytyjskim funcie, co jest powiązane z publikacją porannych danych dotyczących zmiany PKB. Nie poznaliśmy jeszcze danych za II kwartał, natomiast dane za maj dotyczące miesięcznego PKB rozczarowały. Pokazały one jedynie 1,8% m/m wzrostu przy oczekiwaniu 5,5% m/m wzrostu. W kwietniu z kolei miesięczny PKB spadł o 20,4% m/m. Trzymiesięczna średnia zmiany PKB wypada bardzo słabo i wskazuje na 19,1% spadku. Widać wobec tego powód słabości polskiego funta.

Złoty po wczorajszym upewnieniu się o wynikach wyborów zaczął mocniej tracić. Para euro do złotego EURPLN znalazła się w okolicach poziomu 4,4900 i nie wykluczone, że w najbliższym czasie testowane będą okolice poziomu 4,50. Po wyborach nadszedł też czas do codziennego biegu wydarzeń. NBP opublikował wyniki kwartalnej ankiety dotyczącej zmiany PKB. Najnowszy raport pokazuje, że PKB w tym roku skurczy się o 3,6%, co jest pogłębieniem spadku w stosunku do poprzedniego raportu, który pokazał spadek na poziomie 2,6%. Prognozy wskazują również na to, że przy spadku gospodarczym w tym roku, ceny będą kontynuowały wzrosty. Inflacja ma biec blisko górnego limitu zasięgu celu inflacyjnego. Teoretycznie może to być znak, że RPP nie będzie decydować się na kolejne działania akomodacyjne. Z drugiej strony, wybór Andrzeja Dudy na drugą kadencję oznacza, że polityka prowadzona przez RPP raczej nie ulegnie zmianom w najbliższych latach, w szczególności, że swoje stanowisko prawdopodobnie utrzyma Adam Glapiński. Warto zauważyć, że dzisiaj opublikowana zostanie decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. Te prawdopodobnie nie ulegną zmianie, choć biorąc pod uwagę wyniki wyborów, nie należy być tego w 100% pewnym. Dzisiejszy komunikat powinien również pokazać, czy RPP zmieniła swój pogląd na złotego. W ostatnim czasie Rada wskazywała na to, że złoty powinien być jednak słabszy. Z drugiej strony słabszy złoty to oczywiście większa presja na wzrost cen, więc obecne poziomy złotego mogą być już akceptowalne dla polskich bankierów centralnych.

Sytuacja na rynku walutowym Forex

Późnym porankiem za euro (EUR) płacimy 4,4913 złotego, za funta (GBP) 4,9580 zł, za dolara (USD) 3,9568 złotego, za franka (CHF) 4,2105 zł.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk