• Odbierz prezent
Kurs euro- co tu się stało? Kurs franka, dolara niezwykle zmienne, a funt w końcu zaczął rosnąć

Końcówka tygodnia na rynku walutowym Forex przyniosła istny rollercoaster. Co może dziwić obserwatorów to fakt, w jaki sposób kształtował się kurs euro względem złotówki. Momentami jedno euro wyceniane było powyżej 4 złotych i 40 groszy. Zmienność tygodniowa na parze EUR/PLN wyniosła 7 groszy. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku kursu funta do złotego. Wzrosty sięgnęły aż 11 groszy. To największe wzrosty funta w 2019 roku! Powodów do zadowolenia cały czas nie mają frankowicze. Chociaż w przypadku minionego tygodnia można mówić o pierwszych oznakach słabości trendu wzrostowego. Sprawdźmy jak prezentuje się kurs euro, dolara, funta oraz franka przed nachodzącym tygodniem.

Kurs franka - pierwsze oznaki słabości

Na parach ze szwajcarskim frankiem widoczne są pierwsze oznaki słabości. Chociaż ciężko mówić o jakichkolwiek oznakach nadchodzących spadków, skoro od początku roku kurs franka wzrósł o ponad 20 groszy. Pozytywną informacją dla osób posiadających kredyt we franku może być fakt, że Szwajcarski Bank Centralny powinien zacząć osłabiać walutę krajową. Aktualna sytuacja jest bardzo niekorzystna dla eksporterów, a co za tym idzie dla całej Szwajcarii. W końcu zbyt mocne umacnianie się franka spowodowało, że SNB zdecydował się na wprowadzenie kursu minimalnego dla pary EUR/CHF. Czy i tym razem się na to zdecyduje? Szansa jest niewielka, a w zanadrzu pozostają jeszcze inne rozwiązania, takie jak np. zmiany stóp procentowych. Należy dodać, że w przeciągu minionego tygodnia kurs franka przełamał psychologiczną barierę 4 złotych.

Wykres franka do złotego CHF/PLN

Wykres franka do złotego na interwale tygodniowym

Kurs euro zaskoczył. Dawno nie widzieliśmy takiej zmienności

Ostatni raz taka tygodniowa zmienność w przypadku kursu euro do złotego miała miejsce w lipcu 2016 roku! Co oznacza, że tego typu sytuacje nie są typowe dla EUR/PLN. W przeciągu ostatnich sesji za euro płaciliśmy nawet 4 złote i 40 groszy. Daje to najwyższy poziom w 2019 roku! Końcówka tygodnia była jednak brutalna dla fali wzrostowej. Z tygodniowych wzrostów praktycznie nic nie pozostało. Chociaż pomimo niedźwiedzich nastrojów kurs euro zaliczył wzrostowy tydzień. Ostatecznie zamknięcie wypadło na poziomie 4 złotych i 33 groszy.

Wykres euro do złotego EUR/PLN interwał tygodniowy

Wykres euro do złotego na interwale tygodniowymi. kurs euro w końcu zaskoczył zmiennością

Funt w końcu zaczął rosnąć

Ostatnie 5 sesji na parze GBP/PLN były zdecydowanie najbardziej optymistycznymi sesjami w 2019 roku! Kurs funta w końcu wzrósł. Z poziomu 4 złotych i 64 groszy wzbił się powyżej 4.75 PLN. To dalej niewiele, skoro jeszcze w marcu walczyliśmy z granicą 5 złotych. Jak widać Brexit co raz mocniej ciąży brytyjskiej walucie.

Wykres funta do złotego kurs GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN w ujęciu tygodniowym. W końcu doczekaliśmy się wzrostów.

Dolar najdroższy od kwietnia 2017 roku

Tendencja wzrostowa, zapoczątkowana w styczniu 2018 roku, cały czas jest kontynuowana. Miniony tydzień przyniósł wyłamanie lokalnych poziomów oporu. Poziom 4 złotych wydaje się być w zasięgu kursu dolara jeszcze w sierpniu tego roku. W tygodniu do psychologicznej bariery brakowało niewiele ponad 5 groszy. Ostatecznie kurs dolara tydzień zakończył na poziomie 3 złotych i 91 groszy.

Wykres dolara do złotego

Wykres dolara do złotego na interwale tygodniowym. Średnioterminowe maksimum stało się faktem


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk