• Odbierz prezent
Kurs euro będzie spadać? Co z dolarem amerykańskim? Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Na rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W przyszłym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: indeksy nastrojów w USA/strefie euro/Australii, EBC, budżet Wielkiej Brytanii, CPI z Polski, bilans handlowy z Chin

USA odczyty inflacji CPI (śr) i PPI (czw) będą przyćmione przez indeksy nastrojów: małego biznesu (wt) i Uniwersytetu Michigan (pt). Szczególnie istotny będzie wpływ niestabilności rynku kapitałowego na zaufanie konsumentów i popyt na kredyt. Przy podtrzymaniu rynkowej paniki na Wall Street niewykluczone, że Fed nie będzie czekał z kolejnym cięciem stóp procentowych do posiedzenia FOMC 18 marca. USD pozostaje pod presją oczekiwań na głębokiego luzowanie polityki monetarnej, ale dalej uważamy, że w dłuższym horyzoncie popyt na bezpieczne aktywa będzie przeważał, a kondycja gospodarki USA wciąż pozostanie relatywnie lepsza na tle reszty świata.

strefie euro indeks nastrojów Sentix (pon) będzie pierwszym wskaźnikiem ukazującym bieżące nastroje panujące wśród inwestorów. Należy spodziewać się ostrego spadku pod wpływem wirusa, otwartym pytaniem jest: jak dużego? W drugiej części tygodnia uwaga będzie na EBC (czw), gdzie nie można wykluczyć luzowania polityki monetarnej, choć z uwagi na ograniczone pole manewru banku zamiast obniżki stóp procentowych możemy otrzymać rozszerzenie niestandardowych działań wsparcia płynności (pożyczki dla banków i/lub przedsiębiorstw). Takie narzędzia mogą przynieść większy bezpośredni wpływ na strefę realną, choć dla kursu euro EUR może to mieć negatywny skutek.

Wielkiej Brytanii rząd zaprezentuje nowy projekt budżetu (śr), którego aktualnym celem jest odpowiedź na zagrożenia dla gospodarki płynące z epidemii koronawirusa. Zwiększenie wydatków budżetowych będzie tu istotniejsze niż powiększenie deficytu. Luzowanie fiskalne może zostać przedstawione wraz z nowymi środkami polityki monetarnej – Bank Anglii już w nadchodzącym tygodniu może zdecydować o cięciu stopy procentowej o 25 pb lub poczekać do zaplanowanego posiedzenia 26 marca.  Rynek już zdyskontował obniżkę, więc GBP będzie przede wszystkim reagował na plany fiskalne. Szybka reakcja rządu jest pozytywnym sygnałem.

Inflacja w Polsce powinna rosnąć

Polsce inflacja CPI w lutym powinna dalej rosnąć, do 4,5 proc. r/r, ale tutaj osiągnie swój szczyt i w kolejnych miesiącach wróci bliżej 3 proc., co wówczas zamknie na dobre temat podwyżek stóp procentowych. Złoty pozostaje na uboczu zawirowań rynkowych, gdyż presja na osłabienie walut rynków wschodzących znosi się z pozytywnym oddziaływaniem słabego USD.

Dane z handlu zagranicznego (sb) i o inflacji (wt) z Chin za luty będą obciążone skutkiem zatrzymania aktywności gospodarczej w związku z epidemią koronawirusa. Powinniśmy zobaczyć silny spadek importu i eksportu, CPI wzrośnie z powodu szoków podażowych na rynku warzyw i wieprzowiny, a PPI negatywnie odczuje spadki cen surowców. Choć najgorszy okres Chiny mają już za sobą, przywracanie równonogi rozciągnie się w czasie, gdyż globalne spowolnienie odciśnie swoje piętno.

Australii indeks zaufania konsumentów Westpac (śr) będzie pierwszym wskazaniem, jak Australijczycy reagują na epidemię wirusa. Słabe perspektywy krajowej gospodarki i niepewność o rozwój sytuacji globalnej sugerują rozczarowujące wyniki. W Nowej Zelandii ważne będzie wystąpienie prezesa RBNZ Orra w temacie „Polityki niestandardowej” (wt), biorąc pod uwagę oczekiwania rynku dotyczące złagodzenia. Kierunek dla kursu dolara australijskiego AUD (i nowozelandzkiego NZD) będzie uwarunkowany siłą presji na dolarze amerykańskim USD, na czym kursy dolara australijskiego AUD i nowozelandzkiego NZD korzystają, oraz awersją do ryzyka, która szkodzi wszystkim aktywom ryzykownym.

Cichy tydzień w Kanadzie z jedynym wyróżnieniem danych z rynku budowlanego (pon), które jednak w obecnym otoczeniu będą zignorowane. Po cięciu BoC o 50 pb w minionym tygodniu i przy spadkach cen ropy naftowej kurs dolara kanadyjskiego CAD nie ma za sobą mocnych argumentów.   

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk