• Odbierz prezent
Kurs euro będzie się umacniał względem dolara? Odbicie w Europie pomimo pogłębiającego się kryzysu zdrowotnego

Wczoraj koronawirus znajdował się na pierwszym planie, a strach wokół kryzysu zdrowotnego wyraźnie się nasilił. Liczba ofiar śmiertelnych i liczba potwierdzonych zakażeń gwałtownie wzrosła od końca ubiegłego tygodnia. Większość z nich notowanych jest w Chinach, więc inwestorzy obawiają się, że kryzys zdrowotny spowoduje spadek aktywności gospodarczej w kraju, który już i tak spowalnia. W ostatnim czasie potwierdzono, że Chiny odnotowały najniższy poziom rocznego wzrostu od 29 lat. Aby pomóc w rozwiązaniu problemu zdrowotnego, władze Pekinu przedłużyły księżycowe święta Nowego Roku. W tym czasie zwykle gospodarka spowalnia, więc tym razem efekt powinien być wyraźniejszy.

Wczorajsza sesja w Europie była dość słaba.

FTSE 100, DAX, CAC 40 oraz FTSEMIB straciły ponad 2%. Traderzy pozostali w trybie zamykania pozycji, ponieważ wiele firm cierpi na sytuacji w Chinach. Obserwowaliśmy wyprzedaż na szeroką skalę, a najgorzej radziły sobie firmy z branży wydobywczej, ropy i gazu, detaliści dóbr z wyższej półki, producenci samochodów i turystyka. Podobnie było na Wall Street, jednak straty poniesione na S&P 500 nie były tak poważne, rynek spadł o 1,57%.

W nocy chiński rząd potwierdził, że sytuacja pogarsza się, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 100, a liczba zakażonych osób przekroczyła 4500. Rynki akcji w Singapurze, Korei Południowej, a także w Japonii odnotowały straty. Chiny są największym importem miedzi i ropy na świecie, więc nie było zaskoczeniem, że oba rynki poniosły wczoraj duże straty. Słaby nastrój rozprzestrzenił się na inne towary, takie jak platyna i pallad - które w zeszłym tygodniu osiągnęły rekordowy poziom, więc realizacja zysków była nieunikniona. Nie wszystkie wiadomości były złe. Złoto zyskało na wartości, czerpiąc korzyść ze strategii ograniczania ryzyka przez inwestorów. Wzrosty nie były jednak aż tak duże, gdy porównamy je ze stratami na akcjach.

O godzinie 12:00 opublikowany zostanie raport sprzedaży CBI w UK, a konsensus wynosi 3, co stanowiłoby poprawę w porównaniu z odczytem 0 w grudniu. Należy pamiętać, że raport CBI dotyczący zamówień przemysłowych w zeszłym tygodniu osiągnął najwyższy poziom od pięciu miesięcy. Bank Anglii (BoE) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w czwartek, a rynki wyceniają około 59% szansy na obniżkę. Warto zauważyć, że w ubiegłym tygodniu rynki przewidywały 70% szans na cięcia. Pro-biznesowa Partia Konserwatywna będzie miała okazję pochwalić się, jak bardzo sprzyja biznesowi w marcu, kiedy zostanie ogłoszony budżet przez Sajida Javida. BoE może wstrzymać się z decyzją do momentu ujawnienia budżetu, ponieważ prawdopodobnie będzie prowadzić politykę zachęcającą do aktywności gospodarczej.

   

Raport dotyczący dóbr trwałego użytku w USA zostanie ogłoszony o godz. 14:30. Oczekuje się, że odczyt powróci z -2,1% w listopadzie do 0,3% w grudniu. Raport bez uwzględnienia transportu, powinien wzrosnąć o 0,2%. Oczekuje się, że wskaźnik cen domów CaseSchiller wykaże wzrost o 0,4%, podobnie jak w listopadzie.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,1096, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,1000. Przełamanie powyżej 1,1172 może otworzyć drogę na 1,1239.

Kurs funta do dolara GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,3036, szerszy ruch wzrostowy może kontynuować. Poziom 1,3500 będzie prawdopodobnie stanowił opór. Przełamanie poniżej 1,2900 może skierować kurs na 1,2689.

 

Kurs euro do funta EURGBP –  para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli tendencja utrzyma się, możliwy jest retest 0,8400. Odreagowanie może skierować notowania na opór przy 0,8600.

Kurs dolara do jena USDJPY –  w ostatnim czasie  kurs notował spadki i dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA przy 109,17, tendencja spadkowa może się utrzymywać. Poziom 107,65 będzie stanowił wsparcie. Jeśli rynek obierze trend wzrostowy, możliwy jest retest strefy w okolicy 110,00.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 16 punktów do 7,428

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 63 punkty do 13,267

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 26 punktów do 5,889      

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – korekta na indeksie DAX,  która nastąpiła po niemal dwutygodniowej konsolidacji w okolicach historycznych szczytów spowodowała, że Klienci CMC Markets są wyraźnie rozdarci – większość z nich (53%) oczekuje wzrostów i utrzymuje na kontraktach CFD Germany30 pozycje długie, jednak pod względem zaangażowania kapitału przeważają pozycje spadkowe, które stanowią 55% wartości pozycji utrzymywanych na tym rynku.

Cena złota –  wzrost awersji do ryzykownych aktywów sprzyja złotu. W dalszym ciągu wyraźnie przeważają pozycje długie, które posiada 69% Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontraktach CFD na ten instrument. Pozycje długie stanowią 59% wartości. W obu przypadkach można zanotować niewielki spadek zaangażowania w „bycze” pozycje – ilość klientów z takimi pozycjami spadła od wczoraj o 1, a ich wartość o 2 punkty procentowe.

Kurs euro do dolara EUR/USD – Klienci CMC Markets oczekują umacniania się kursu euro wobec dolara.  64% Klientów posiada na kursie euro do dolara EUR/USD pozycje długie, które stanowią 59% wartości. Proporcje pomiędzy ilością klientów z pozycjami długimi i krótkimi od wczoraj nie uległy zmianie, o 1 punkt procentowy spadła natomiast wartość pozycji wzrostowych.

Odbicie w Europie pomimo pogłębiającego się kryzysu zdrowotnego - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk