• Odbierz prezent
Kurs dolara zmierza do 3,87 złotego. Euro zbliża się do 4,25 zł. EUR/USD zawęził swoje pasmo wahań

Sporo informacji mogących znacznie zwiększać zmienność w ostatnich tygodniach spływało na rynek – zarówno te pozytywne (dogadanie się co do pierwszej fazy porozumienia handlowego USA z Chinami), jak i negatywne (eskalacja napięcia w Iraku), ale najmniejszy wpływ miało to na kurs euro do dolara (EUR/USD), który nawet zawęził swoje pasmo wahań do 1,11-1,12. Obecnie testuje ten dolny poziom, a więc dolar nieznacznie się umocnił.

Może na to wpływać wyższa cena ropy,

ale też fakt, że dane z USA i wypowiedzi bankierów centralnych z Fed nie dają podstaw do spodziewania się obniżek stóp. Sprzedaż detaliczna w ujęciu bez samochodów była lepsza od oczekiwań. Gorsza była natomiast produkcja przemysłowa, ale za to mamy rekordowe dane z rynku nieruchomości oraz rosnące oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych. Nie jest to jakiś silny argument na korzyść dolara, ale jednak wystarczający do jego lekkiego umocnienia. Aby to odwrócić, wydaje się, że kluczowe będą dane piątkowe o europejskich PMI z usług i przemysłu. EBC w obliczu braku nowych informacji oraz przy znanym gołębim nastawieniu, podczas czwartkowej decyzji i konferencji po posiedzeniu nie powinien przyczynić się do większej zmienności eurodolara.

Z punktu widzenia polskiej waluty kluczowe okazały się dobre nastroje inwestycyjne,

które pozwoliły kursowi euro do złotego EUR/PLN zbliżyć się do poziomu 4,20. To jednak najwyraźniej jest już graniczna wartość, bo kurs odbił od niego mocniej, a obecnie najbliższym oporem jest poziom 4,25. Wysoka inflacja w grudniu i prawdopodobnie w I kw. 2020 r. to jedno, a podejście RPP i akcentowanie słabnącego wzrostu gospodarczego to drugie. Raczej inwestorzy nie mają co liczyć na zmianę retoryki RPP, aczkolwiek warto przyjrzeć się publikowanemu w tym tygodniu opisowi ostatniego posiedzenia RPP. Mocniejszy do złotego jest też dolar – bez wsparcia w postaci mocniejszych indeksów PMI z Niemiec i Francji, kurs dolara do złotego USD/PLN bardziej może zmierzać w kierunku 3,87 niż powracać poniżej 3,80.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

mmprimetfi@fxmag.pl

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk