• Odbierz prezent
Kurs dolara zatrzymany. Rosną szanse na odbicie kursu euro, a funtowi wciąż ciąży Brexit. Euro, dolar i funt - podsumowanie tygodnia

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem walutowym dotyczącym wydarzeń na świecie związanych z następującymi walutami - dolara, euro oraz funta.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Kurs dolara zatrzymany przez informacje dot. stop procentowych

Dobrą passę kursu dolara odwróciło wystąpienie szefa FED w nowojorskim Klubie Ekonomicznym, gdzie dał do zrozumienia, że stopy procentowe mogą być „tuż poniżej” poziomu neutralnego, co ograniczyło oczekiwania rynku, co do skali podwyżek stóp w przyszłym roku, do zaledwie jednego ruchu.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceprezes Richard Clarida, a opublikowane zapiski z listopadowego posiedzenia pokazały, że FED będzie bardziej uzależniał przyszłe decyzje od analizy sytuacji makroekonomicznej. Grudniowa podwyżka stóp nie jest jednak zagrożona. Rynek będzie jednak bardziej wrażliwy na publikacje makro – w przyszłym tygodniu mamy indeksy ISM i rynek pracy.

Kurs euro - rosną szanse na większe odbicie w górę

Spada napięcie pomiędzy Rzymem, a Brukselą – obie strony zdają się rozmawiać nad tym, na ile można „poprawić” przyszłoroczny budżet. Wicepremier Salvini nie wykluczył, że deficyt zostanie zmieniony z 2,4 proc. do 2,2 proc. PKB, ale przedstawiciele Komisji Europejskiej stoją na stanowisku, że powinien on zejść poniżej 2,0 proc.

Włoska prasa spekuluje, że to nie zamyka rozmów. Członkowie Europejskiego Banku Centralnego zdają się przygotowywać rynki na możliwą rewizję prognoz gospodarczych na przyszły rok, co jest prawdopodobne po słabych odczytach PMI z zeszłego tygodnia i niższych wskazaniach inflacji HICP w piątek. Pojawiły się spekulacje, jakoby Biały Dom rozważał rychłe nałożenie ceł na import europejskich aut, chociaż z wypowiedzi przedstawicieli niemieckich koncernów z końca tygodnia wynika, że planuje się kolejne spotkania zarządów firm z przedstawicielami Trumpa.

W przyszłym tygodniu uwagę zwrócą indeksy PMI, ale kluczowe dla sentymentu mogą być nastroje po G-20, oraz spekulacje związane z Brexitem. Rosną szanse na większe odbicie notowań kursu euro.

Kurs funta - ryzyko "nieuporządkowanego" Brexitu wciąż duże

Wciąż ciąży sprawa Brexitu, chociaż na szczycie UE-Wielka Brytania porozumienie „regulujące” przyszłe relacje po 29 marca 2019 r. zostało zaaprobowane. Niemniej ryzyko „nieuporządkowanego” Brexitu wciąż pozostaje duże i może mieć fatalne skutki dla gospodarki, co pokazały chociażby projekcje zaprezentowane przez Bank Anglii.

Szukasz aktualnego kursu funta? Znajdziesz go tutaj!

Układ sił w Izbie Gmin nadal pozostaje niekorzystny dla premier May przed kluczowym głosowaniem nad porozumieniem 11 grudnia. Przeciwnicy szukają alternatywnych rozwiązań, perspektywa wydania opinii prawnej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na temat możliwości jednostronnego powstrzymania procesu Brexitu, co może mieć miejsce 4 grudnia sprawiła, że zaczęto ponownie spekulować o drugim referendum (tą możliwość wspiera chociażby Partia Pracy). W przyszłym tygodniu poznamy indeksy PMI, ale rynek i tak bardziej będzie żył politycznymi spekulacjami… ?

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk