• Odbierz prezent
Kurs dolara względem jena w trendzie spadkowym. Cena ropy stabilizuje się, raporty PMI najważniejsze dla inwestorów

Rynki akcji w Europie i USA ożyły wczoraj dzięki agresywnemu odbiciu ropy. Energia była w centrum uwagi w tym tygodniu, ponieważ WTI uległa załamaniu w poniedziałek, a wczoraj rano ropa Brent spadła do najniższego poziomu od 1999 r. W drugiej połowie wczorajszej sesji rynek ropy przeszedł ogromne odbicie, co pomogło poprawić sentyment na wszystkich rynkach. Ropa WTI zyskała 19%, podczas gdy Brent prawie 5%. Wczoraj handel był dość trudny, ponieważ kontrakty energetyczne odbiły z głębokich dołków notując bardzo dynamiczne wzrosty i ostatecznie stabilizując się przy szczytach z sesji. W odbiciu pomógł prezydent Trump, który ostrzegł Iran, że jeśli którykolwiek z jego niszczycieli będzie „nękać” jakiekolwiek amerykańskie statki, zostanie ostrzelany przez amerykańską marynarkę wojenną. Niektórzy uczestnicy rynku uważali, że prezydent USA celowo podsyca napięcia polityczne, aby podnieść ceny na rynku ropy. Szybki zwrot w notowaniach ropy spowodował wzrost giełd po obu stronach Atlantyku. Kiedy ropa naftowa notowała spadki, traderzy bali się, że jest to ostrzeżenie, iż globalny popyt wkrótce się wyczerpie. Ożywienie na rynku pomogło złagodzić te obawy.

Metale szlachetne zyskują na wartości

Pozytywny nastrój był również widoczny na rynku metali. Srebro, miedź, platyna i pallad odrobiły część strat, które poniosły we wtorek. Metale przemysłowe są dobrym barometrem apetytu na ryzyko, więc ruch wzrostowy zachęca do większego ryzyka również na innych rynkach. Złoto również zyskało wczoraj na wartości.

Rynki akcji w Azji rozpoczęły sesję dobrze, przejmując pałeczkę po zwyżkującym ruchu w USA, ale teraz są dość mieszane. Rynek ropy naftowej rośnie w ciągu ostatnich kilku godzin. Traderzy mają nadzieję, że Izba Reprezentantów poprze pakiet pomocy w wysokości 484 miliardów dolarów związany z kryzysem Covid-19. Jeśli umowa zostanie zatwierdzona, 320 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na program ochrony Paycheque, który pomaga firmom opłacić pracowników podczas kwarantanny. 60 miliardów dolarów przeznaczono na pożyczki dla małych firm. Środki zostaną przeznaczone również dla szpitali i testy związane koronawirusem.

Wczoraj Wielka Brytania i Kanada opublikowały swoje najnowsze raporty CPI. Oba odczyty wykazywały na spadki w miarę zmniejszania się popytu. Brytyjski wskaźnik CPI spadł z 1,7% w lutym do 1,5% w marcu. Spadek stopy kanadyjskiej był znacznie wyraźniejszy, ponieważ wyniósł 0,9%, w porównaniu z 2,2% w lutym. Kolejne dane prawdopodobnie wykażą dalsze spadki, biorąc pod uwagę spadek cen towarów w ostatnich tygodniach.

Rynek walutowy był w tym tygodniu względnie spokojny. Funt umacniał się wczoraj odrabiając straty z początku tygodnia. Temat Brexitu pojawiła się ponownie i istnieją pewne doniesienia o tym, że Wielka Brytania może dążyć do przedłużenia okresu przejściowego. Niektórzy uważają, że rząd powinien skoncentrować się na kryzysie koronawirusa, podczas gdy inni sądzą, że priorytetem jest uwolnienie się od UE pod koniec roku, niezależnie od tego, czy umowa istnieje, czy nie.      

 

W godzinach od 9:15 do 10:30 wiele głównych gospodarek europejskich opublikuje odczyty PMI dla przemysłu i usług. Oczekuje się, że raporty produkcyjne z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wyniosą odpowiednio 37,5, 39 i 42, natomiast odczyty dla usług z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wykażą odpowiednio 25, 28,5 i 29. Oczekuje się, że raport CBI dotyczący zamówień przemysłowych z Wielkiej Brytanii spadnie do -53 z poziomu -29 w marcu. Publikacja ukaże się o godzinie 12:00.

Wszystkie oczy będą skierowane dzisiaj na raport dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA. W ciągu ostatnich czterech tygodni zarejestrowało się około 22 milionów ludzi. Ekonomiści przewidują, że dzisiejszy odczyt wyniesie 4,15 miliona, co byłoby spadkiem z 5,24 miliona w zeszłym tygodniu. Warto zauważyć, że odczyt dwa tygodnie temu wyniósł 6,61 miliona, więc inwestorzy będą zwracać uwagę, czy trend spadkowy będzie kontynuowany. Publikacja zostanie ujawniona o godzinie 14:30. O 15:45 USA dostarczy raporty PMI dotyczące produkcji i usług. Traderzy spodziewają się odpowiednio 37 i 32,5. Niedługo potem opublikowany zostanie raport sprzedaży nowych domów w USA za marzec, a szacunek mówi 15% spadku.

Istotne pary walutowe

Kurs funta wobec dolara GBPUSD – kurs znajduje się w trendzie wzrostowym od końca marca. Opór znajduje się w okolicy  1,2647, gdzie mamy 200-dniową MA. Poziom 1,2800 może być dla rynku kolejną barierą. Spadek z kolei może skierować się na 1,2165.

Kursy euro względem funta EURGBP – para spada od połowy marca i jeśli ta tendencja utrzyma się, kurs może dążyć w kierunku 0,8621, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Odbicie może z kolei zmierzać w okolice 0,8865 lub 0,9000. 

     

Kurs dolara do jena USDJPY – para znajduje się w trendzie spadkowym i dalsze spadki mogą doprowadzić kurs do poziomu 106,91. Przełamanie 106,91 może skierować cenę w okolice 106,00. Wybicie powyżej 109,38 da pretekst do ruchu na 110.00.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 12 punktów do 5,758

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 12 punktów do 10,427

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów do 4,417

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk