• Odbierz prezent
Kurs dolara w stosunku do euro. Bezrobocie w dół, a kiedy stopy procentowe? FED studzi głowy inwestorów

Zgodnie z oczekiwaniami prace sezonowe wywołują kolejne rekordowo niskie poziomy bezrobocia w Polsce. FED studzi oczekiwania, ale rynki i tak czekają na obniżki stóp procentowych. Pozostałe banki centralne wypatrują ruchu Amerykanów.

Bezrobocie w Polsce z kolejnym rekordem

Wg danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w maju wyniosła 5,4%. To najniższy poziom od czasu przemian ustrojowych (w tym zakończenia fikcji pełnego zatrudnienia). Analitycy spodziewali się osiągniętego właśnie spadku, czyli 0,2%, w związku z czym te dane nie miały większego wpływu na rynki walutowe. Wspomniane 0,2% to kolejne 32 tysiące mniej zarejestrowanych bezrobotnych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że od niemal 2 tygodni złoty testuje bardzo ważny poziom względem kursu euro EUR. Mowa o 4,25 zł. Wspólna waluta nie była tak tania od sierpnia 2018 roku. Nie może zatem dziwić, że mimo dobrych sygnałów z rynku pracy polski złoty nie idzie jeszcze bardziej w górę.

FED studzi głowy inwestorów

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej postanowili ostudzić oczekiwania rynków. Powodem były rosnące oczekiwania co do obniżki stóp procentowych i to aż o 0,5% już w lipcu. Ostatnimi czasy FED zmienia stopy procentowe stopniowo i dzieje się to z przesunięciem o 0,25%, stąd tego typu przewidywania wydają się tym mniej realne. Wypowiedzi przyniosły częściowy sukces. Nie mniej, wyceny kontraktów terminowych wciąż dają 24% szans na taki scenariusz. Efekty na rynku walutowym były łatwe do przewidzenia. Dolar odrobił część strat względem kursu euro EUR. Skoro kurs dolara USD umocnił się o około pół centa do euro EUR, to w tym samym czasie proporcjonalnie podrożał o dwa gorsze względem złotego.

W co grają banki narodowe?

Na rynku mamy obecnie dość specyficzną sytuację. Jeszcze kilka miesięcy temu większość członków banków centralnych zastanawiała się, kiedy podnieść stopy procentowe. Obecnie, pomimo wzrostu inflacji, coraz wyraźniej widać czarne chmury na horyzoncie. W rezultacie można się spodziewać, że już niedługo zamiast podwyżek stóp będziemy świadkami ich obniżania.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:00 - Czechy - decyzja w sprawie stóp procentowych,

14:30 - USA - zamówienia na dobra.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk