• Odbierz prezent
kurs dolara kurs euro kurs franka kurs funta

Jakie wydarzenia wpłynęły na kursy głównych walut w tym tygodniu? Jak prezentują się euro (EUR), funt (GBP) i frank (CHF) względem dolara (USD) na rynku walutowym Forex?

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Na przestrzeni ostatniego tygodnia kurs euro do dolara (EUR/USD) spadł o 1,31%. Jeszcze w poniedziałek za jedno euro najwięcej płacono 1,0974 USD. Kurs euro osuwał się systematycznie względem amerykańskiej waluty od poniedziałku do czwartku, kiedy osiągnął minimum na poziomie 1,0766, po czym zaczął odrabiać straty. Na koniec tygodnia kurs EUR/USD wyniósł 1,0836.

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

 

W poniedziałek napłynęły mieszane dane o wskaźnikach PMI z przemysłu krajów Strefy Euro. Kwietniowy wskaźnik PMI w Hiszpanii okazał się słabszy od oczekiwań, a w Niemczech i Włoszech wypadł lepiej od prognoz. Dla Francji wskaźnik ten okazał się zgodny z oczekiwaniami. Wskaźnik PMI dla całej Strefy Euro w kwietniu okazał się nieco niższy od prognoz i wyniósł 33,4 pkt wobec spodziewanych 33,6 pkt. Nastroje inwestorów wg Sentix w Strefie Euro w maju też wypadły gorzej niż oczekiwano (-41,8 pkt wobec spodziewanych -33,5 pkt).

W tym samym dniu po południu napłynęły dane z USA. Zamówienia fabryk w marcu uległy skurczeniu o 10,3% m/m wobec spodziewanego spadku o 9,7%.

We wtorek napłynęły kolejne dane z USA. Bilans handlowy w marcu wypadł słabiej niż się spodziewano. Wyniósł -44,4 mld wobec prognozy -44 mld. Kwietniowy wskaźnik PMI również okazał się nieco słabszy od oczekiwań. Zbiorczy wskaźnik PMI wyniósł 27 pkt wobec prognozy 27,4 pkt, a PMI dla usług 26,7 pkt wobec spodziewanych 27 pkt. Lepiej od oczekiwań wypadł natomiast kwietniowy wskaźnik ISM dla usług (41,8 pkt wobec prognozy 36,8 pkt).

W  środę napłynęły kolejne dane ze Strefy Euro. Marcowe dane dotyczące zamówień fabryk w Niemczech były słabsze niż się spodziewano. Wskaźniki PMI dla usług w Hiszpanii i Francji wypadły gorzej od prognoz, a we Włoszech i Niemczech lepiej niż się spodziewano. Zbiorczy wskaźnik PMI dla Strefy Euro w kwietniu był nieco lepszy od oczekiwań i wyniósł 13,6 pkt wobec spodziewanych 13,5 pkt. Kwietniowy wskaźnik PMI dla usług wyniósł 12 pkt wobec prognozy 11,7 pkt. Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro w marcu skurczyła się o 11,2% m/m wobec spodziewanego spadku o 10,5%.

W czwartek napłynęły słabe dane o produkcji przemysłowej z krajów Strefy Euro. Produkcja przemysłowa w Niemczech w marcu skurczyła się o 9,2% m/m wobec prognozowanego spadku o 7,5%, a produkcja przemysłowa we Francji o 16,2% wobec spodziewanego obniżenia o 12,4% m/m.

W tym samym dniu podano słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 22,647 mln wobec spodziewanych 19,905 mln. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyniosła 3,169 mln wobec prognozy 3 mln.

W piątek podano bilans handlowy Niemiec za marzec, który wypadł gorzej od oczekiwań (12,8 mld wobec prognozy 18,9 mld).

W tym samym dniu napłynęły lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Przeciętne stawki godzinowe w kwietniu wzrosły o 7,9% w ujęciu rocznym, a o 4,7% w ujęciu miesięcznym. Pozostałe dane były gorsze od poprzednich odczytów, ale lepsze od oczekiwań. W kwietniu spadek zatrudnienia okazał się niższy niż się spodziewano (-20,5 mln wobec spodziewanych -22 mln). Stopa bezrobocia w kwietniu w USA wyniosła 14,7% wobec prognozy 16%.

 

Kurs dolara do franka (USD/CHF)

Amerykańska waluta w tym tygodniu zyskiwała również wobec franka. Najmniej za jednego dolara płacono w poniedziałek 0,9618 CHF, a najwięcej w czwartek 0,9783 CHF. Na koniec tygodnia kurs dolara do franka (USD/CHF) zyskuje 1,05%.

Wykres kursu dolara do franka USD/CHF

Wykres kursu dolara do franka USD/CHF

 

W poniedziałek podano kwietniowy wskaźnik PMI dla Szwajcarii. Okazał się on lepszy od oczekiwań i wyniósł 40,7 pkt wobec spodziewanych 34,6 pkt.

We wtorek napłynęły dane dotyczące inflacji w Szwajcarii, które okazały się nieco słabsze od oczekiwań. Wskaźnik CPI w kwietniu spadł o 0,4% m/m wobec oczekiwanego spadku o 0,1%.

W czwartek podano kwietniową stopę bezrobocia w Szwajcarii. Okazała się ona zgodna z szacunkami 3,3%.

 

Kurs funta do dolara (GBP/USD)

Kurs funta do dolara (GBP/USD) najwięcej wynosił w poniedziałek 1,2484. W środę zaczął osuwać się w dół, a w czwartek zaliczył minimum na poziomie 1,2266, po czym poszybował w górę. Na koniec tygodnia kurs GBP/USD wyniósł 1,2405. W ciągu ostatnich 5 dni kurs funta spadł o 0,83% względem amerykańskiej waluty.

 Wykres kursu funta do dolara GBP/USD

Wykres kursu funta do dolara GBP/USD

 

We wtorek napłynęły lepsze od oczekiwań dane z Wielkiej Brytanii. W kwietniu łączny wskaźnik PMI wyniósł 13,8 pkt wobec spodziewanych 12,9 pkt. PMI dla usług wyniósł 13,4 pkt wobec oczekiwanych 12,2 pkt.

W środę podano kwietniowy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Okazał się on znacznie słabszy niż się spodziewano i wyniósł 8,2 pkt wobec prognozy 22 pkt.

Najważniejszym dniem w Wielkiej Brytanii był czwartek, kiedy ogłoszono decyzję banku centralnego o poziomie stóp procentowych. Pozostały one na poziomie 0,10%.

Piątek natomiast był dniem wolnym od danych dla Wielkiej Brytanii, gdyż w tym dniu wypadło Święto Bankowe obchodzone w tym kraju.

Kursy euro, franka i funta w stosunku do dolara amerykańskiego na przestrzeni minionego tygodnia przedstawia poniższy wykres:

Tradingview

 Wykres tygodniowy euro, franka i funta do dolara

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk