Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USDPLN) zakończył sesję poniżej 3,80, a para EURPLN kończy handel blisko 4,55 - notowania walutowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe | 10:14 15 kwiecień 2021
Kurs dolara (USDPLN) zakończył sesję poniżej 3,80, a para EURPLN kończy handel blisko 4,55 - notowania walutowe | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas środowej sesji polski złoty notowany był relatywnie stabilnie w relacji do euro, gdzie para EUR/PLN zakończyła handel blisko 4,55. Z kolei przy umiarkowanej zmienności pary EUR/USD na poziomach wyższych niż 1,195, USD/PLN zakończył sesję poniżej 3,80. Podczas środowej sesji, główna para walutowa kontynuowała tendencję horyzontalną zapoczątkowaną jeszcze w środę po południu. Pomimo słabszego odczytu indeksu ZEW w Niemczech oraz wyższych od oczekiwań ostatnich odczytów inflacji CPI oraz PPI w USA, EUR/USD przebił 1,1950, który jest technicznie istotny ze względu na tegoroczne reakcje cenowe przy tym poziomie.

Słabość dolara motywowana jest ostatnio niższymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych

, które nie zareagowały tendencją wzrostową na wyższy, przeciętny poziom cen w amerykańskiej gospodarce. Z perspektywy europejskiej, w dalszym ciągu obserwowany jest rozwój problemów odnośnie szczepionki Johnson&Johnson. W krajach strefy euro utrzymywane są restrykcje, a Niemcy zapowiedziały wydłużenie lockdownu do końca maja. Stany Zjednoczone Ameryki oświadczyły, że preparat zastąpią szczepieniami firm tj. Moderna i Pfizer.

Waluty rynków wschodzących,

które uznawane są za bardziej ryzykowne, lekko umacniały się do dolara podczas środowej sesji. Najmocniej zyskał rosyjski rubel (około 0,8% vs. USD), jednak wzrost notowań nie ominął też walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie PLN czy HUF również odnotowały lekkie umocnienie wobec USD w skali dnia. Główną przyczyną spadającej awersji inwestorów wobec walut EM w ostatnich dniach jest spadek notowań dolara w reakcji na wtorkowe dane o inflacji w USA. Stabilizacja krzywych dochodowości amerykańskich obligacji wspiera sentyment wokół EMFX w krótkim terminie. W środę zauważalnie zyskały rynki Antypodów oraz waluty skandynawskie, które są równie wrażliwe na globalne czynniki wahań ryzyka. Bank Centralny Nowej Zelandii podtrzymał niekonwencjonalne założenia prowadzonej polityki pieniężnej, jednak rynki zdają się wyczuwać perspektywę zacieśnienia warunków monetarnych. Z tego powodu NZD zyskuje ok 1%, a AUD 0,7% w relacji z amerykańskim dolarem.

Na krajowym rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła lekki spadek krzywych dochodowości obligacji skarbowych i jednocześnie wzrost notowań kontraktów IRS

Z jednej strony, polskie papiery otrzymały wsparcie ze strony NBP, który zgodnie z deklaracjami coraz silniej angażuje się na rynku. Podczas środowej aukcji odkupu bank centralny nabył papiery skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa za 5,4 mld PLN. Była to najwyższa skala operacji od czerwca 2020 r. Biorąc pod uwagę wyniki aukcji, NBP skupił już w 2021 r. papiery o łącznej wartości 11,7 mld PLN, z czego papiery skarbowe na kwotę 8,7 mld PLN. Tego pozytywnego wpływu nie widać było już niestety w przypadku instrumentów pochodnych, których notowania rosły zarówno na krótkim jak i na dłuższym końcu krzywej dochodowości będąc głównie pod wpływem czynników globalnych.

Podczas czwartkowej sesji w kierunku wzrostu rentowności długoterminowych polskich obligacji oddziaływać będzie aukcja BGK

Reklama

W tym roku Bank sprzedawał papiery jedynie dwukrotnie podczas dwóch marcowych aukcji. Łącznie wyemitowane zostały obligacje o wartości 9,3 mld PLN. Niewykluczone, że w tym miesiącu zapotrzebowanie na kapitał utrzyma się na podobnym poziomie, a BGK skorzysta również z opcji zorganizowania drugiego przetargu pod koniec miesiąca. Spora oferta plasowana na dłuższym końcu krzywej będzie do końca tygodnia sprzyjać stromieniu się krzywej dochodowości. W efekcie rentowności 2-letnich polskich obligacji powinny trzymać się w najbliższych dniach blisko 0,05%, natomiast 10-letnich powinny powracać w okolice 1,55%. W kierunku wzrostu rentowności długoterminowych obligacji w Europie mogą oddziaływać długoterminowe plany związane z emisją papierów finansujących program odbudowy gospodarczej wdrażany w UE. Według wstępnych propozycji, roczna wartość emisji do 2026 r. na wynieść 150 mld EUR. Zapadalność obligacji określona została pomiędzy 3 a 30 lat, a bonów poniżej roku. Proces pozyskiwania środków może technicznie rozpocząć się w czerwcu, jednak nie wiadomo do tego czasu zakończona zostanie cała procedura od strony prawnej. 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

Reklama

Czytaj dalej