• Odbierz prezent
Kurs dolara USD/PLN waha się w widełkach 3,91-3,94 złotego. Dziś przegląd ratingów. Przed nami wybory

Jakie kwestie w najbliższych dniach będą istotne dla polskiego złotego?

W ostatnich dniach polski złoty notuje umocnienie w relacji do euro i istnieje dość spora szansa, że zakończy tydzień na plusie. Krajowej walucie, podobnie jak innym aktywom uznawanym za ryzykowne, zdaje się sprzyjać lepszy rynkowy sentyment w związku z poprawą nastrojów wokół negocjacji USA i Chin. Inwestorzy mają nadzieję, że dwudniowe negocjacje w Waszyngtonie mogą zaowocować częściowym porozumieniem ws. handlu.

Ostatnie kilka dni nie przyniosło zbyt wielu wieści z kraju. Końcówka tygodnia będzie w tym kontekście inna, jednak naszym zdaniem zmienność na kursie euro do złotego EUR/PLN nie powinna istotnie rosnąć, a jeśli już – raczej nie ze względu na informacje dotyczące Polski.

W naszej opinii nadchodzące wybory parlamentarne w Polsce nie powinny istotnie wpłynąć na zachowanie polskiej waluty. Zdecydowanie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie status quo, czyli rządów Prawa i Sprawiedliwości. Taka sytuacja zdaje się gwarantować stabilność polityczną, a po istotniejszych obawach względem sytuacji fiskalnej, które część obserwatorów miała jeszcze kilka lat temu, nie ma już raczej śladu. Rządy PiS zdają się również sugerować utrzymanie dość dużych wydatków publicznych, a to – w dobie globalnego spowolnienia wzrostu – jest czymś raczej pożądanym.

Jeszcze przed wyborami, dziś po zamknięciu rynku, agencje Moody’s i S&P powinny opublikować rewizje ocen ratingowych Polski. Zmiana ratingu, czy perspektywy, wydaje się na tym etapie bardzo mało prawdopodobna, w związku z czym uwaga inwestorów najpewniej skupi się przede wszystkim na komentarzach agencji do ratingów, które pokażą ich oczekiwania względem sytuacji w Polsce.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN w czwartek spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,31-4,33. Kurs euro do dolara EUR/USD wczoraj również doświadczyła lekkiego umocnienia. W kontekście wczorajszego dnia warto wspomnieć o publikacji protokołu z ostatniego spotkania EBC. Jego treść jest kolejną sugestią, że w Radzie Prezesów widać pewien podział dotyczący zasadności reaktywacji programu QE – jednak jak sugeruje publikacja, za jego wdrożeniem głosowała „wyraźna większość” decydentów. Trudno wyobrazić sobie, żeby EBC miał ogłosić jakieś nowe działania przy okazji najbliższego spotkania w październiku. Rynek najpewniej skupi się na grudniowym posiedzeniu banku centralnego któremu przewodzić będzie już nowa prezes EBC, Christine Lagarde.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN w czwartek wzrósł o 1,3%, wahając się w widełkach 4,78-4,88, kontynuując umocnienie również dziś. Ostatnie godziny przyniosły dość duży, pozytywny zwrot w kontekście Brexitu, który sprawił, że w momencie pisania tego komentarza kurs funta do złotego GBP/PLN znalazł się na poziomie blisko 15 groszy wyższym niż jeszcze 24 godziny temu.


Po pierwsze, rynek optymistycznie zareagował na wczorajsze oświadczenie ze strony Borisa Johnsona i Leo Varadkara, czyli premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy zasugerowali, że osiągnięcie porozumienia ws. Brexitu jest możliwe. Po drugie, optymistyczny ton dziś płynie również z Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk stwierdził, że dostrzega „obiecujące znaki” dotyczące możliwości osiągnięcia porozumienia między Wielką Brytanią a UE. Póki co, to tylko słowa, jednak zwrot w retoryce jest znaczny. Jeszcze dwa dni temu, Tusk na Twitterze w ostrym tonie zwracał się do premiera Wielkiej Brytanii podkreślając, że stawką w kontekście Brexitu jest „przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii”.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN w czwartek spadł o 0,6%, wahając się w widełkach 3,91-3,94. Wczorajsze odczyty z USA były mieszane. Z jednej strony, na plus zaskoczyły cotygodniowe dane o liczbie wstępnych zadeklarowanych bezrobotnych w USA, które okazały się nieco lepsze niż oczekiwał konsensus, z drugiej natomiast nieco rozczarowała inflacja – indeks CPI we wrześniu znalazł się na poziomie 1,7%, nie pokazując oczekiwanego przez konsensus wzrostu. 


Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych (2014-2019)
Dziś przegląd ratingów. Przed nami wybory - 1
Źródło: Bloomberg Data: 10/10/19

 

W ostatnich godzinach inwestorzy skupiają się jednak nie na danych makro, a na informacjach dotyczących rozmów USA i Chin, które odbywają się w Waszyngtonie. Trump po zakończonym pierwszym dniu rozmów z Chinami stwierdził, że negocjacje były „bardzo, bardzo dobre”. Słowa te wspierają optymizm rynków akcji, które kontynuują ostatnie wzrosty, wskazując na poprawę sentymentu. Lepiej radzą sobie również waluty EM, w tym polski złoty, co też można powiązać z poprawą nastrojów. Dziś czeka nas kolejna runda rozmów – najpewniej istotniejsza – w jej trakcie planowane jest bowiem bezpośrednie spotkanie Donalda Trumpa z wicepremierem Chin, Liu He.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

16:00 – wskaźnik nastrojów konsumentów w USA w październiku według Uniwersytetu Michigan

19:15 – przemawia Eric Rosengren z FOMC

21:00 – przemawia Robert Kaplan z FOMC

godziny wieczorne – przegląd ratingu Polski ze strony agencji Moody’s i S&P

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk