• Odbierz prezent
Kurs dolara USD/PLN w dalszym ciągu poniżej 3,86 złotego. Sprawdzamy wykresy euro do dolara i dolara do jena

Podczas czwartkowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje zrewidowany odczyt dynamiki amerykańskiego PKB w I kw. 2019 roku. Zgodnie ze wstępnym odczytem gospodarka USA rosła w tempie 3,2% w ujęciu zannualizowanym, jednak konsensus rynkowy zakłada, że drugi szacunek okaże się nieco niższy. Publikacji będzie towarzyszył odczyt liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych, natomiast później zostaną opublikowane dane odnośnie niezakończonej sprzedaży domów.

Chcesz przeliczyć ile zapłacisz za wymianę euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego? Nic prostszego! Skorzystaj z kalkulatora walutowego opartego o aktualne kursy średnie NBP!

Kalkulator walutowy

W oczekiwaniu na powyższe odczyty indeks dolara utrzymuje się powyżej poziomu 98 pkt. Jeśli dane mocno nie rozczarują, to w obliczu utrzymującej się niepewności sentyment prodolarowy może się utrzymać. Ewentualne słabsze publikacje nie powinny także stanowić przesłanek do zmiany poziomu stóp procentowych przez Fed. Dziś wieczorem będzie przemawiał Clarida z Fed, który najprawdopodobniej podtrzyma swoją opinię, że obecnie odpowiednim podejściem jest utrzymanie statusu quo w polityce pieniężnej.

Bank Kanady (BoC) nie zaskoczył rynków i zgodnie z oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentową na poziomie 1,75% w skali roku. W opinii banku uzasadnione pozostaje podtrzymanie akomodacyjnej polityki pieniężnej. Dalsze kroki będą uzależnione od napływających danych z gospodarki kanadyjskiej. Szczegółowo analizowana jest kondycja gospodarstw domowych oraz rozwój sytuacji na rynkach ropy naftowej i w światowym handlu. W komunikacie padło stwierdzenie, że ostatnie dane makroekonomiczne są zgodne z projekcjami banku zawartymi w kwietniowym raporcie nt. polityki monetarnej. Co więcej, zdaniem BoC spowolnienie obserwowane w dwóch ostatnich kwartałach było przejściowe, chociaż zaakcentowano fakt, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego wzrosły. W reakcji na komunikat para USD/CAD kontynuowała wzrosty, co w konsekwencji doprowadziło do testu okolic 1,3545.

Główna para walutowa kurs euro do dolara EUR/USD od początku tego tygodnia sukcesywnie znajduje się na coraz niższych poziomach cenowych i oscyluje dziś w rejonie 1,1130. Euro ciąży kwestia pogarszających się włoskich finansów publicznych a także nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia w Niemczech. Wzrost popytu na bezpieczne aktywa ciążył również notowaniom złotego. Kurs dolara do złotego USD/PLN jednak w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej okrągłego poziomu 3,8600.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Kurs euro EUR/USD dziś wyhamował nieco zniżki, jednakże od początku tygodnia ruch spadkowy doprowadził kurs w okolice 1,1130. Notowania utrzymują się w zakresie wyznaczonym przez klin spadkowy i poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co w dalszym ciągu sprzyja pogłębieniu spadków. Najbliższy opór w postaci 50-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 1,1215.

Clarida potwierdzi brak przesłanek do zmiany stóp procentowych w USA - 1

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

Kurs dolara USD/JPY


Kurs dolara USD/JPY wyhamował spadki w rejonie lokalnych dołków z początku maja i powrócił do wzrostów. Zakres wahań w dalszym ciągu pozostaje jednak ograniczony poprzez linie poprowadzone odpowiednio po ostatnich minimach i maksimach lokalnych. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co jak na razie ogranicza potencjał do większego odreagowania. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 110 jenów za dolara.

Clarida potwierdzi brak przesłanek do zmiany stóp procentowych w USA - 2

Wykres kursu dolara do jena


Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk