• Odbierz prezent
Kurs dolara USD/PLN traci o poranku. Euro blisko 4,55 złotego. Funt po 5,08 zł. Frank przy 4,29 zł

W środę w godzinach porannych możemy obserwować słabość dolara amerykańskiego, który traci 0,3% do euro i franka oraz 0,5% do dolara nowozelandzkiego. Amerykańska waluta pozostaje z kolei stabilna do jena japońskiego, funta brytyjskiego i dolara kanadyjskiego

Wtorek przyniósł schłodzenie euforii panującej na rynku akcji. Po solidnych wzrostach indeksów giełdowych w poniedziałek, wczorajsza sesja przyniosła cofnięcie. Informacja o szczepionce od firmy Moderna nie wzbudza już takich emocji (warto pamiętać, że proces wprowadzania na rynek takiej szczepionki jest długotrwały), niemniej głównym tematem pozostaje wsparcie w wysokości 500 mld euro dla Europy, które zostało ogłosili Angela Merkel I Emmanuel Macron na początku tygodnia. Widoczne więc wczoraj schłodzenie nastrojów może być tylko przejściowe.

Przed południem poznamy o inflacji ze strefy euro, z kolei wieczorem (20:00) inwestorzy poznają zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Niemniej retoryka Rezerwy Federalnej jest raczej znana i nie oczekuje się aby publikacja tzw. “minutes” doprowadziła do większej zmienności na rynku Forex. Prezes Jerome Powell kilkukrotnie podkreślił w swoich ostatnich wypowiedziach, że nie widzi potrzeby wprowadzania ujemnych stóp procentowych, a obecne poziomy wydają się odpowiednie w aktualnej sytuacji. Dodał też że pozostaną one na dotychczasowym poziomie tak długo, aż gospodarka nie wróci na właściwe tory. Przez Fed mówił, że jeśli nie dojdzie do kolejnej fali pandemii, odbicie gospodarcze powinno być już zauważalne w drugiej połowie 2020 roku.

Główna para walutowa dotarła wczoraj do strefy oporu przy poziomie 1.0970, gdzie pojawili się sprzedający. Patrząc technicznie na wykres dzienny, pojawiła się pro spadkowa formacja spadającej gwiazdy, tym samym kurs euro wobec dolara EUR/USD pozostaje w szerokim zakresie konsolidacji pomiędzy wspomnianym oporem 1,0970, a wsparciem przy 1,0780. Dopiero wybicie jednego z tych poziomów, mogłoby doprowadzić do większego ruchu trendowego.

Sesja na polskim złotym przebiega w środę o poranku mieszanie. Złoty zyskuje 0,2% do franka szwajcarskiego i 0,12% do euro, z kolei traci 0,17% do funta i 0,2% do dolara. Aktualny kurs franka CHF/PLN kształtuje się na poziomie 4,2917, kurs euro EUR/PLN wynosi 4,5490 zł, kurs dolara USD/PLN 4,1515 zł, a kurs funta GBP/PLN 5,0810 zł.

 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk