• Odbierz prezent
Kurs dolara USD/PLN powrócił pod opór 3,8 złotego. Rynek walutowy w klinczu

Chociaż w tym tygodniu nie brakowało ani ważnych danych makro z USA ani wypowiedzi publicznych członków FOMC, kurs eurodolara nie mógł wydostać się z wąskiej konsolidacji 1,12-1,13 i wiele wskazuje, że dziś też nie ma co liczyć na taki ruch.

Większość wczorajszego wzrostu

kursu euro do dolara EUR/USD została bowiem już oddana, a wskazać można chyba tylko czynniki techniczne i ogólne siłowania się inwestorów co do oczekiwanej decyzji FOMC – ostatnie wypowiedzi członków FOMC podkręciły prawdopodobieństwo obniżki stóp w lipcu o 50 pb., ale dalej szanse na scenariusz obniżki o 25 lub 50 pb. są podobne. Stąd też może wynikać obecna niemoc eurodolara i oczekiwanie na faktyczną decyzję.

Dane makro z USA są raczej dobre.

Pozytywnie wypadły payrolle za czerwiec, taką samą niespodziankę zrobiła sprzedaż detaliczna, a nieco rozczarowała produkcja przemysłowa, ale skala tego rozczarowania była niewielka. Jednak wypowiedzi członków FOMC były gołębie i to powodowało testy wsparcia na poziomie 1,12. W czwartek szef Fed z Nowego Jorku J. Williams stwierdził, że przy niskich stopach procentowych i inflacji przy pierwszych oznakach pogarszającej się koniunktury (a te jakieś, mimo ostatnich danych, przecież były) jest podjęcie zdecydowanych działań. Jednak naszym zdaniem nie musi to oznaczać od razu cięcia stóp procentowych o 50 pb., ale cięcie o 25 pb. i zasygnalizowanie dalszych ruchów, co zresztą jest bazowym rynkowym scenariuszem. Brak wybicia eurodolara powyżej 1,13 potwierdzałby jeszcze przewagę takiego sposobu intepretacji.

Przy spokojnym kursie euro do dolara EUR/USD,

spokojnie zachowuje się także złoty. Szczególnie kurs euro do złotego EUR/PLN należy do tych mało zmiennych, bowiem obecnie cały czas pozostaje w wąskiej konsolidacji 4,25-4,27. Natomiast kurs dolar do złotego USD/PLN powróciła pod opór na 3,80, a obecny zakres wahań zamyka się między 3,76 a 3,80. Złotemu nie zaszkodziły publikowane przez GUS dane, chociaż akurat produkcja przemysłowa w czerwcu niespodziewanie zaliczyła spadek o 2,7% r/r (spodziewano się wzrostu o 2% r/r). Był to pierwszy spadek od kwietnia 2017 r., ale mogła się na niego przełożyć nietypowo duża różnica w dniach roboczych na niekorzyść czerwca 2019 r. Dopiero dłuższa seria słabych odczytów byłaby niepokojąca. I tak też odbiera to rynek, bowiem ani złoty ani giełda specjalnie nie straciły na tej publikacji.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USDPLN

3,7900

19.07.19 15:39

Kurs euro

EURPLN

4,2545

19.07.19 15:39

Kurs funta szterlinga

GBPPLN

4,7435

19.07.19 15:39

Kurs franka szwajcarskiego

CHFPLN

3,8612

19.07.19 15:39

Tabela. Główne kursy walut dolara, euro, funta i franka w piątek 19.07.19 na rynku forex

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk