• Odbierz prezent
Kurs dolara USD/PLN poniżej 3,95 złotego. Euro po 4,33 zł. Polska waluta wyraźnie mocniejsza po wyroku TSUE

Poranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszej zwyżki polskiego złotego zainicjowanej po wyroku TSUE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3329 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,9487 zł kurs dolara USD/PLN, 3,9473 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 4,8726 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,943% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wczoraj po godz. 9:30 TSUE orzekł,

że polscy kredytobiorcy mogą domagać się w sądach unieważnienia umowy walutowego kredytu hipotecznego, jeśli zawiera ona nieuczciwe warunki. TSUE stwierdził również, że w umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być jednak zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Decyzja ta podbiła wyraźnie zmienność na akcjach krajowego sektora bankowego oraz na PLN. Kurz powoli opada i wyłania się nam obraz i rynkowy konsensus dot. opinii co do wyroku. Jest on korzystny dla kredytobiorców, niemniej ogranicza potencjalnie skalę przewalutowań (konieczność spłaty kredytu od razu). Dodatkowo wyrok ten będzie jedynie wytyczną dla spraw w sądach krajowych. W przypadku PLN obserwowaliśmy sugerowany wcześniej scenariusz realizacji zysków/zamykania pozycji krótkich na złotym. Zdjęty został duży czynnik ryzyka, gdyż mało prawdopodobnym jest aby wczorajszy wyrok doprowadził do destabilizacji sektora bankowego w PL. Dodatkowo spadło ryzyko masowego przewalutowania kredytów w CHF. W konsekwencji PLN umocnił się już o ok. 8 gr wobec CHF (od szczytu w okolicach 4,04 CHF/PLN) oraz 5 gr względem euro.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS

poda skorygowany szacunek PKB za 2018r., NBP opublikuje dane dot. inwestycji zagranicznych (bezpośrednich) za 2018r. Wydarzeniem sesji będzie jednak publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie spodziewane NFP wynosi 145k. Ostatnie dane makro z USA sugerują scenariusz dalszych obniżek stóp stąd duża istotność dzisiejszego wskazania.

Z rynkowego punktu widzenia kurs euro do złotego

EUR/PLN dotarł do lokalnej strefy wsparcia na 4,3090-4,3260 zł. Kurs franka do złotego CHF/PLN zbliża się do wsparcia na 3,9370 zł, co sugeruje, iż wczorajszy impuls wzrostowy może zostać wyhamowany.

 

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk