• Odbierz prezent
Kurs dolara USDPLN, euro i franka na niewidzianych dawno poziomach. Funt odbija się od dna. Rynki nadal w strachu

Na rynkach w dalszym ciągu królują pesymistyczne nastroje. Inwestorzy cały czas boją się ryzykownych decyzji i lokują środki w bezpiecznych aktywach. Po bardzo krótkim odreagowaniu powróciliśmy do tego trendu i prawdopodobnie zostaniemy z nim na dłużej.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 29.07.2019-12.08.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,3193

3,9619

3,8530

4,6313

Maksimum

4,3967

4,0504

3,9467

4,7815

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Rynki nadal w strachu - 1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

W minionym tygodniu na kursie franka do złotego CHF/PLN znaleźliśmy się w najwyższym punkcie od prawie dwóch lat. Jeszcze kilka dni temu za szwajcarską walutę należało zapłacić 4,05 zł. Z pewnością wywołało to ból głowy i przyspieszone tętno u niejednego posiadacza kredytu frankowego. Powodów tak wysokiej ceny franka szwajcarskiego jest kilka i nie zmieniają się one od dłuższego czasu, a jedynie co chwilę następuje aktualizacja pod wpływem nowych doniesień. Pod koniec tygodnia nastąpiła korekta ruchu wzrostowego, kurs CHF spadł nawet poniżej 4 zł, by dziś oscylować w okolicach poziomu 4,01 zł. Do chwilowego odreagowania najprawdopodobniej doprowadziła typowa dla rynków korekta dłuższego trendu. Tym razem była jednak wspierana chwilową poprawą nastrojów, którą wywołało opóźnienie we wprowadzaniu kolejnych ceł na froncie wojny handlowej. 

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Rynki nadal w strachu - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał 4-godzinowy

Najpierw wybicie z konsolidacji dołem, później powrót, a teraz wybicie górą i osiągnięcie poziomów niewidzianych od roku. Tak w skrócie można opisać wydarzenia na kursie euro do złotego EUR/PLN z ostatniego miesiąca. W minionym tygodniu na fali obaw i paniki, czyli nastrojów dominujących obecnie na rynkach, na wartości traciły waluty rynków wschodzących. Oznacza to, że również złotówka osłabiła się w stosunku do wspólnej waluty. Przez moment cena euro dochodziła w okolice 4,40 zł. Jednak reakcja na odroczenie wprowadzenia ceł przez Amerykanów oraz opór przy wyżej wspomnianym poziomie nie pozwoliły na pokonanie tej granicy, doprowadzając do korekty. Dziś jednak powróciliśmy do wzrostów, a cena wspólnej waluty oscyluje przy 4,37 zł. W tym tygodniu czeka nas szereg odczytów z polskiej gospodarki, ale w obliczu tak silnego niepokoju na rynku prawdopodobnie nie wpłyną one trwale na notowania złotówki. 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Rynki nadal w strachu - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Kurs dolara USD/PLN, podobnie jak euro i franka szwajcarskiego, znalazł się na dawno niewidzianych poziomach. W najgorszym momencie za USD przyszło nam zapłacić niecałe 3,95 zł. Właśnie wtedy rynki dowiedziały się o niespodziewanej interwencji administracji Donalda Trumpa, czyli o przełożeniu kolejnej transzy ceł na połowę grudnia, co doprowadziło do krótkotrwałej euforii na rynkach. Skutkiem tego była chwilowa korekta notowań. Wyraźną próbę odwrócenia trendu zobaczyliśmy dopiero w piątek, kiedy to inwestorzy po dniu wolnym wrócili na parkiet. Nie warto jednak szukać jakiegoś specjalnego wytłumaczenia tej kilku groszowej korekty, tym bardziej że dziś cena amerykańskiej waluty wraca w okolicę zeszłotygodniowych maksimów. W nadchodzących dniach poza doniesieniami w sprawie wojny handlowej rynki oczekiwać będą tzw. minutek, czyli protokołu posiedzenia FOMC, a także rozpoczęcia sympozjum bankierów w Jackson Hole. 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Rynki nadal w strachu - 4

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Funt odbija się od dna. Jeszcze niedawno na kursie funta do złotego GBP/PLN mogliśmy obserwować poziomy rzędu 4,63 zł. Dziś na wykresie jesteśmy ok. 15 groszy wyżej. Jeszcze do niedawna wydawało się, że tzw. “twardy brexit” jest już przesądzony. Na przekór tej tezie w minionym tygodniu zaczęła tlić się nadzieja na mniej drastyczne rozwiązanie. Na rynki trafiła bowiem informacja o spotkaniach szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Dodatkowo premier Wielkiej Brytanii stwierdził, że czas pozostały do opuszczenia Wspólnoty jest wystarczający, by osiągnąć porozumienie. Możemy to ocenić jako prawdopodobnie jedyny powód poprawy kondycji funta w ostatnim czasie. Jednak te nadzieje mogą być złudne, ponieważ satysfakcjonującego porozumienia z UE nie udało się osiągnąć w tak długim czasie, który już minął od momentu referendum brexitowego (ponad 3 lata), a do godziny zero pozostały jedynie trochę ponad 2 miesiące.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk