• Odbierz prezent
Kurs dolara USD/CAD zbliża się do odwrotu? Stopy procentowe w Kanadzie bez zmian

Poznaliśmy dzisiaj decyzję w sprawie stóp procentowych w Kanadzie. Okazała się ona być zgodna z oczekiwaniami:

Decyzja w sprawie stóp procentowych Kanady: 0,25% (prognoza: 0,25%; poprzednio: 0,25%)

Stopy procentowe Kanady w przeszłości

Jeszcze w styczniu 2020 roku mieliśmy do czynienia w Kanadzie ze stopami procentowymi na poziomie 1,75%. Taki stan rzeczy utrzymywał się od kilkunastu miesięcy, a dokładnie od 24 października 2018 roku. Oczywiście podobnie jak większość gospodarek na świecie, tak i Kanada postanowiła rozpocząć walkę z dewastującymi skutkami pandemii koronawirusa poprzez obniżanie poziomu stóp procentowych. Bank Kanady zdecydował się w tym roku już na trzy obniżki. Najpierw było to zejście na 1,25% 4 marca, następnie na 0,75% 13 marca i jak dotąd ostatnia na 0,25% 27 marca. Są to historycznie najniższe poziomy stóp procentowych jakie były notowane w Kanadzie. Jednak nie mamy z nimi do czynienia po raz pierwszy. Wcześniej Kanada zdecydowała się na takie kroki w 2009 roku, czyli po poprzednim kryzysie finansowym. Taki sam poziom jak obecnie, wynoszący 0,25% był wtedy utrzymywany od kwietnia 2009 roku do czerwca 2010 roku.

Kanada - stopy procentowe 

Wykres poziomu stóp procentowych w Kanadzie (1993 roku)

Kurs dolara kanadyjskiego (USD/CAD) na rynku walutowym Forex

Dolar kanadyjski zyskuje na wartości względem dolara amerykańskiego po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych. Kurs USD/CAD zniżkuje o -0,22% do poziomu 1,3493. Patrząc na notowania z nieco większej perspektywy, widać że ruch spadkowy rozpoczęty w połowie marca, przybrał strukturę trójfalową.

 USDCAD

Wykres pary walutowej USD/CAD (3 miesiące)

Może to oznaczać, że kurs USD/CAD kończy korektę spadkową i niebawem wróci do głównego trendu wzrostowego, który rozpoczął się na początku 2020 roku.

 trend USDCAD

Wykres pary walutowej USD/CAD (1 rok)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Niemcy: rynek pracy

PMI z gospodarek europejskich

Strefa Euro: stopa bezrobocia i PPI

USA: zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP

USA: wskaźnik ISM i PMI

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk