• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) zyskuje przewagę, euro (EUR) w odwrocie. Już tylko 1,12 dolara za euro!

Od szczytu G20 powoli spadała wycena mocniejszego cięcia stóp przez Fed, ale kurs dolara (USD) tak dużej przewagi jeszcze nie zyskiwał. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, kiedy to odczyt przyrostu miejsc pracy w sektorze pozarolniczym na poziomie 224 tys. za czerwiec okazał się znacznie lepszy od konsensusu 160 tys. W efekcie tego kurs euro do dolara (EUR/USD) zaliczył spadek do okolic 1,12, gdzie obecnie właśnie się znajduje. O ile wcześniej, już z wypowiedzi członków FOMC,  w tym gołębia Bullarda, wynikało że cięcie stóp o 50 pb. w jednym ruchu może być zbyt odważnym posunięciem, to jednak rynek jeszcze jakieś prawdopodobieństwo takiemu scenariuszowi przypisywał.

Obecnie szanse na taki ruch

w lipcu są postrzegane jako minimalne. Pewne światło na postrzeganie przez Fed ostatnich danych i ich przełożenie na prowadzoną politykę pieniężną będą dawać wystąpienia publiczne członków FOMC, w tym najważniejsza jutrzejsza prezentacja w Kongresie półrocznego raportu na temat polityki monetarnej przez szefa Fed. Jednak w obliczu względnego spokoju na froncie wojny handlowej (groźba ceł na stal budowlaną ze strony USA dotyczy niewielkiego wycinka handlu) i dobrego rynku pracy, J. Powell raczej będzie powściągliwy w ogłaszaniu gotowości do dużego cięcia stóp.

Dla polskiego złotego

to nie są dobre informacje, ale i tak zachowuje się on w relacji do kursu euro EUR dosyć spokojnie. Kwestia odwołania szefa Tureckiego Banku Centralnego też nie robi na nim wrażenia, bowiem polska gospodarka jest mocno odróżniana od rosyjskiej czy tureckiej, do której są przypisane specyficzne ryzyka. Jednak potencjalne mniejsze obniżki stóp w USA uniemożliwia kursowi euro do złotego (EUR/PLN) kontynuowanie spadku w kierunku 4,20 złotego. Kurs euro EUR wzrósł ponownie powyżej poziomu 4,25 złotego, negując tym samym wybicie z konsolidacji dołem. Natomiast większym problemem dla złotego jest jego wycena do dolara. Kurs dolara do złotego (USD/PLN) testuje właśnie opór na poziomie 3,80 złotego. Sprawdzenie się przewidywań i dalsze umacnianie dolara w relacji do euro powinno spowodować, że na kursie dolara do złotego (USD/PLN) może dojść do testu strefy oporu 3,85-3,90 złotego.

W tym tygodniu właśnie najważniejszym punktem będzie prezentacja wspomnianego raportu z polityki pieniężnej Fed, a także publikacja minutek z czerwcowego posiedzenia FOMC. Poza tym danych makro jest mało – warto tylko zwrócić uwagę na odczyty inflacyjne z Chin, USA, Francji i Hiszpanii, a także dynamikę produkcji przemysłowej w strefie euro.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk