• Odbierz prezent
Kurs dolara USD wymazał próbę umocnienia. Spadki euro do amerykańskiej waluty. Pozycjonowanie przed FED. Bilans dnia

Kluczowe wydarzenia przed nami – to komunikat FED nt. poziomu stopy procentowej razem z uzasadnieniem takiej decyzji oraz nowe projekcje makroekonomiczne FED (razem z tzw. wykresem kropkowym obrazującym zapatrywania członków FED na przyszły rozkład stóp procentowych) – to wszystko o godz. 20:00, oraz pół godziny później startująca konferencja prasowa z udziałem szefa FED, Jerome Powell’a.

Mimo tego warto odnotować,

że dzisiaj nowojorski oddział FED przeprowadził drugi dzień z rzędu interwencje na rynku operacji repo, ale tym razem wykorzystując cały limit, czyli 75 mld USD (wczoraj skupiono papiery za 53,2 mld USD). Dzisiaj poza papierami skarbowymi zainteresowano się też MBS, czyli papierami dłużnymi zabezpieczonymi hipoteką. Niewykluczone, że na tym się nie skończy, gdyż wczoraj tzw. efektywna stopa funduszy federalnych wyskoczyła ponad górne ograniczenie przedziału 2,00-2,25 proc. i wyniosła 2,30 proc. To teoretycznie zwiększa prawdopodobieństwo „gołębiego” przekazu, jaki popłynie dzisiaj wieczorem ze strony FED, a raczej na pewno o tą kwestię zostanie zapytany dzisiaj szef FED (pod koniec konferencji zawsze jest tzw. sesja Q&A, czyli pytań i odpowiedzi).

Na dziennych przebiegach kurs dolara USD

wymazał dzisiaj próbę umocnienia, jaka miała miejsce rano. W efekcie, czy to na kursie euro do dolara EURUSD, czy funta do dolara GBPUSD (jeżeli mówimy o najbardziej handlowanych walutach europejskich), mamy świece z dolnymi cieniami.

Bilans dnia – pozycjonowanie przed FED - 1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

W temacie danych makro

to uwagę skupiły dzisiaj ważne odczyty z Kanady. Sierpniowa inflacja CPI wypadła nieco poniżej oczekiwań (1,9 proc. r/r wobec szacowanych 2,0 proc. r/r), podobne rozczarowanie miało miejsce w przypadku odczytu bazowego. Rynek jednak „nieco się tego spodziewał”, stąd też osłabienie notowań CAD’a było nieznaczące. Na kursie dolara amerykańskiego do kanadyjskiego USDCAD widać, że nie udało się nawet podejść pod wczorajszy szczyt, co zwiększa ryzyko uderzenia w dolne pasmo szerokiej strefy 1,3225-85 i jej naruszenia.

Bilans dnia – pozycjonowanie przed FED - 2

Wykres dzienny kursu dolara amerykańskiego do dolara kandayjskiego USDCAD

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk