• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) wróci powyżej 5 złotych (PLN)? NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP. Jest duża zmiana!
fot. Dolar wróci powyżej 5 złotych? NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP. Jest duża zmiana

Kolejny tydzień listopada z perspektywy kalendarza ekonomicznego nie przyniesie wielkiego przełomu. Poznamy kilka ważnych odczytów, ale będą to odczyty ostateczne dotyczące poprzedniego miesiąca. Dopiero kolejny tydzień powinien przynieść wysoką zmienność dyktowaną odczytami makroekonomicznymi. W końcu poznamy szacunkowe dane na temat kondycji gospodarek w listopadzie 2022 roku. Jak do tego czasu mogą zachowywać się kursy walut i najważniejsze giełdowe indeksy?

 

Kurs złotego nieustannie pokazuje siłę

W porównaniu do września i października PLN zachowuje się nadzwyczaj stabilnie. Pod kątem fundamentalnym kluczowe wydarzenie dotyczące polskiej waluty będzie miało miejsce dopiero w środę, 7 grudnia. Wtedy odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku. Na ten moment rynek nie oczekuje kolejnych podwyżek, a utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To rzeczywiście może oznaczać, że z podwyżkami stóp procentowych dobiliśmy do punktu przełomowego. Kluczowe może być jednak działanie nie samej RPP a rządu. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych, a w tym podniesienie VATU m.in. na paliwa i energię pełniłoby rolę ściągania kapitału z rynku. Przy czym budżet państwa nie cierpiałby z tytułu wyższych kosztów obsługi zadłużenia. W takim otoczeniu kurs złotego może przynajmniej na chwilę odreagować umocnienie.

Czytaj także: Kursy walut runęły! To najniższe poziomy od 1985 roku…

 

Oglądaj analizę wideo 

 

 

Ile wart jest polski złoty?

Za jednego dolara podczas poniedziałkowej sesji płacić musimy 4 złote i 60 groszy. Euro kosztuje 4.71 PLN, a jeden funt wart jest 5.42. Najbliższym poziomem oporu (wg analizy technicznej) dla kursu dolara są okolice 4 złotych i 70 groszy. To nawet w te okolice zbliżyć się może PLN do momentu poznania kolejnej decyzji dot. stóp procentowych w Polsce.

Czytaj także: Kursy GBP/USD oraz EUR/USD w górę, a kursy USD/PLN i EUR/PLN w dół na rynku FOREX

 

Zmiana w posiedzeniach RPP

Warto odnotować, że Narodowy Bank Polski odnotował harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. Czeka nas istotna zmiana, ponieważ posiedzenia decyzyjne będą posiedzeniami dwudniowymi. To powinno wyeliminować sytuację bardzo późnych publikacji dot. stóp procentowych, tak jak miało to miejsce 9 listopada bieżącego roku.

Czytaj także: W Polsce pewne są tylko śmierć, podatki i inflacja

 

 


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG.  Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk