• Odbierz prezent
Kurs dolara USD w odwrocie. Inwestorzy znów mają apetyt na ryzyko. Dzień na rynku

Najważniejsza pozycja piątkowego kalendarza – PKB z Chin – już za nami, a i ona nie wywołała większej reakcji rynku. W związku z tym nie oczekujemy, aby planowane na późniejsze godziny inflacja z Eurolandu i indeks wskaźników wyprzedzających z USA mogły być katalizatorem zmienności. Nastroje rynkowe będą rozgrywać się wokół tego, na ile uzasadniony jest optymizm po informacjach o rzekomo pomyślnych testach leku na COVID-19.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 17 IV - 1

Powrót apetytu na ryzyko

Apetyt na ryzyko na rynkach wzmocnił się po informacji Bloomberga, że w testach leku remdesivir firmy Gilead Sciences „obserwuje się szybki powrót do zdrowia pacjentów z gorączką i trudnościami w oddychaniu”. Testy przeprowadzono w Chicago wśród pacjentów w ciężkim stanie zachorowań na COVID-19. Według Bloomberga „prawie wszyscy pacjenci zostali wypisani w ciągu niecałego tygodnia, a tylko dwóch pacjentów zmarło”.

  • Jednak sam Gilead stara się tonować optymizm, twierdząc, że raporty „nie mają żądnej mocny statycznej”.
  • Niezależnie od tego rynki podchwyciły wstępne doniesienia, ciągnąc w górę indeksy giełdowe i osłabiając USD.
  • Rynek zignorował dane o pierwszym od 1992 r. spadku PKB Chin. W I kw. PKB Chin skurczyło się o 6,8 proc. r/r przy prognozie -6 proc. Marcowa sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 15,8 proc. r/r (prog. -10 proc.), świadcząc o presji, jakiej doświadczają konsumenci. Produkcja przemysłowa spadał o 1,1 proc. (prog. -6,2 proc.), co sygnalizuje przyspieszone działania nad restartem aktywności gospodarczej.

Gospodarka USA otwarta w ciągu 4 tygodni?

  • Prezydent Trump przedstawił także wytyczne dotyczące ponownego otwarcia gospodarki USA, które mogą nadejść w ciągu 4 tygodni. Kryteria dla „Otwierania Ameryki” opierają się na objawach, przypadkach i możliwościach szpitali. Stany będą ogłaszać środki w tym zakresie, podczas gdy dla Nowego Jorku zdecydowano o przedłużeniu zakazu opuszczania domów do co najmniej 15 maja.
  • Wielka Brytania zgodnie z oczekiwaniami przedłużyła lockdown do 7 maja.
  • Japoński Nikkei225 rośnie o 3,1 proc., a Hang Seng zyskuje 2,5 proc. Futures na S&P500 rośnie o 3,3 proc.
  • Kurs dolara USD traci na całej szerokości segmentu G10, gdyż rynek odwraca wcześniejszą ucieczkę do bezpiecznych przystani. Najmocniej odbijają dolar nowozelandzki NZD, korona norweska NOK, dolar australijski AUD i kanadyjski CAD. Zyskują też waluty rynków wschodzących.
  • Ropa naftowa WTI dalej pozostaje słaba pod presją obaw o niezrównoważenie popytu i podaży.
  • Złoto zanurkowało z 1715 USD/oz do 1688 USD/oz.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk