• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) w górę względem euro (EUR). Powód do zadowolenia dla polskich eksporterów

Kurs euro do dolara (EUR/USD) zareagował na wczorajszą konferencję FED aprecjacją USD. Oczekiwania co do komunikatu płynącego ze strony bankierów były ograniczone. Prezes Powell już podczas sympozjum w Jackson Hole dał wytyczne prowadzonej polityki pieniężnej, zeszłej nocy zostało to tylko powtórzone. FED zapewnił, że w perspektywie do 2023 nie ma miejsca na podwyżkę stopy procentowej, chyba, że inflacja przekraczałaby poziom 2% przed dłuższy czas, ale towarzyszyć ma temu też pełne obłożenie rynku pracy. To już wiemy, tego się spodziewaliśmy.

Powód do zadowolenia dla polskich eksporterów - 1

Lepsze dane z USA

Nowym elementem jest uaktualnienie oceny skutków gospodarczych w amerykańskiej gospodarce. Szacunki spadku PKB 2020r zmniejszono z ponad 6% do 3,7%, mniejsza ma być też skala bezrobocia. Wystarczyło to do chwilowego umocnienia EURUSD aż do poziomu wsparcia – 1.1740. Wciąż jednak za mało mamy argumentów do wykonania głębszej korekty na głównej parze. Po pierwsze dlatego, iż ożywienie w USA uzależnione jest od konsumpcji, a ostatnie dane obrazujące skale produkcji przemysłowej i wielkości sprzedaży detalicznej znalazły się poniżej oczekiwań. Przeciętny Amerykanin, bezrobotny albo niepewny swego zatrudnienia, wstrzymuje się przed beztroskim konsumpcjonizmem w oczekiwaniu na pieniądze obiecywane przez kongres. Te utknęły w machinie procedowania dwóch zwaśnionych partii i zdaje się, że tryby będą mieliły je aż do momentu wyłonienia nowego prezydenta.

Pakiet pomocowy FED

FED pozostaje na pozycji obserwatora, kongres nie ustalił jeszcze kształtu pakietu pomocowego, amerykańska gospodarka ma potencjał do odbicia, ale póki co nie jest on w pełni wykorzystany. Dla EURUSD oznacza to utrzymanie bocznej konsolidacji między kursem 1.1740-1.20. Pozornie nic się nie zmienia, ale jednak odczuwalna jest inność nastawienia inwestorów. Rajd chciwości słabnie, respekt przed ryzykiem jest obecny, sytuacja nabrzmiewa do głębszej korekty. Nie ma jeszcze tylko katalizatora, tym może okaże się zmiana w fotelu prezydenckim USA.

Kurs euro do złotówki

Brak niepohamowanej chęci do inwestowania powoduje, iż złoty notuje spadek wartości. Współgra to z komunikatem RPP, który powtarza, że po cyklu obniżek stóp procentowych złoty nie dostosował swojej wartości do prowadzonej polityki. Jednak uznając za prawdziwe twierdzenie głównego analityka YE, jakoby za PKB polski w mniejszym stopniu odpowiadała konsumpcja własna, w lwiej części eksport trzeba powziąć przekonanie, że złoty słaby jest przejściowo. Wracająca do konsumpcji gospodarka i konkurencyjność naszej waluty w średnim terminie powinny przysparzać polskim eksporterom powodów do zadowolenia, a to właśnie oni odpowiadają za znaczną część dochodu, który wydajemy następnie w kraju. Dlatego wiążąca jest i będzie w najbliższych miesiącach konsolidacja EURPLN w granicach 4.42-4.48, a że zagranica decyduje o wartości złotego, to szczyt konsolidacji zwiedzimy przy okazji zejścia EURUSD do 1.17, przebicie 4.48 może się zdarzyć tylko przy przełamaniu siedemnastki na głównej parze. EURUSD kwotowany przy szczycie 1.20 spowoduje spadek EURPLN do 4.42, z potencjałem na zejście do 4.38, jeśli EURUSD wytrwa na poziomie 1.20 przynajmniej kilka dni.

Polscy przedsiębiorcy zawsze jakoś sobie radzą, gwarantuje nam to gen kombinowania i skomplikowane prawo podatkowe utrwalające w biznesie trend poszukiwania optymalizacji. Przez chwile miałem nadzieję, że zwrot PiS w stronę ulg dla braci mniejszych uchroni polskich pracodawców, ale i pracowników przed nowymi kosztami budżetowymi. Niestety nie, na razie dalej nas strzygą, gotują jak żabę, powoli… zastanawiam się, czy to już ubój rytualny, czy zwykła polityka.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Asym.pl

pierwsza na rynku platforma do negocjacji warunków wymiany. Zmieniamy rynek walutowy na lepsze, pokazujemy realną asymetrię informacji występującą na rynku walutowym i pomagamy firmom wygenerować znaczne oszczędności. Nasz serwis to wynik prac zgranego zespołu, który przez kilkanaście lat zdobywał doświadczenie w różnych instytucjach finansowych i teraz dzieli się tą wiedzą z przedsiębiorcami.   

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk