• Odbierz prezent
Kurs dolara (USD) w górę. Sytuacja na kursie euro (EUR) względem amerykańskiej waluty

Końcówka poprzedniego tygodnia na rynkach walutowych była czasem względnej siły amerykańskiego dolara. Wartość waluty USA przez większość dnia rosła, co pozwoliło notowaniom indeksu dolara (FUSD) zakończyć cały miniony tydzień na plusie.

W drugiej połowie piątkowej sesji na plus zaskoczyły dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Lepsze okazały się nie tylko wstępne odczyty PMI za sierpień, lecz także dane dotyczące sprzedaży domów. Co prawda wartość USD rosła jeszcze przed ich publikacją, jednak dobre dane pozwoliły amerykańskiej walucie zakończyć piątkową sesję na wyraźnym plusie.
Nowy tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się od większego apetytu inwestorów na ryzyko za sprawą informacji o zatwierdzeniu przez amerykańską FDA metody leczenia koronawirusa, polegającej na wykorzystaniu osocza krwi osób już wyleczonych. Na razie jednak reakcja ta nie jest zbyt duża, ponieważ większość inwestorów wyczekuje bardziej konkretnych informacji, np. takich uwzględniających już jakąś skuteczną szczepionkę. Nie zmienia to faktu, że początek poniedziałkowej sesji upływa pod znakiem delikatnego spadku awersji do ryzyka. Wartość dolara porusza się blisko piątkowego zamknięcia i pozostaje stabilna w relacji do większości globalnych walut.

OKIEM ANALITYKA – Zmiana perspektyw dla dolara

Po ośmiu tygodniach nieprzerwanych tygodniowych zwyżek kursu eurodolara, miniony tydzień zakończył się dla tej pary walutowej na minusie. Z jednej strony, na wykresie EUR/USD sygnały wykupienia rynku pojawiały się już w ostatnim czasie, więc korekta spadkowa była naturalnym następstwem i oczyszczeniem tego rynku.

Z drugiej strony, wielu inwestorów na rynkach walutowych dostrzega w ubiegłotygodniowej sytuacji sygnałów bardziej trwałych zmian w podejściu do dolara. Patrząc na wskaźnik RSI na wykresie FUSD, widzimy co prawda, że rynek nie jest już w obszarze wyprzedania, jednak w ostatnich dniach zarysowała się dywergencja, która może być zwiastunem gotowości dolara do wyraźniejszego ruchu w górę. Analogiczny wskaźnik pokazuje dywergencję także na wykresie EUR/USD.

Dodatkowo, na korzyść dolara przemawia fakt, że w minionym tygodniu radził on sobie dobrze w obliczu spadającej awersji inwestorów do ryzyka. Indeks dolara piął się w górę w czasie, w którym wzrastały także notowania indeksu S&P500.

Na ogół amerykański dolar jest negatywnie skorelowany z notowaniami akcji czy surowców, ponieważ waluta ta jest traktowana przez wielu inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań. Pozytywna korelacja USD z wartością głównego indeksu akcji pokazuje, że inwestorzy przestali już sceptycznie podchodzić do scenariusza trwalszego odbicia wartości dolara w górę.

 

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk