• Odbierz prezent
Kurs dolara USD w górę! Spadki na rynku akcji. Coraz większa presja na otwieranie gospodarek

Za nami klasyczny dzień awersji do ryzyka, czyli spadkowe tendencje na rynkach akcji oraz wzrost wartości dolara. Wspomniane ruchy na akcjach nie były znaczące. W przypadku polskiego parkietu doświadczamy od miesiąca relatywnie płaskich korekt (w zależności od indeksu) przy słabnącym obrocie. Kontrakt CFD na indeks WIG20 (POL20.f) trzyma się wciąż nad poziomem 1550 pkt., co daje bykom argument za tym, by wciąż oczekiwać na wznowienie wzrostu. Po obrotach na GPW widać, że ostatni miesiąc nie wygląda na atak podaży.

Średnioterminowo nadal warto być gotowym na wzrost cen. Podobnie zresztą jak w przypadku indeksów amerykańskich. Presja na otwieranie gospodarki jest coraz większa, gdyż wiele osób po okresie zaciskania zębów po prostu nie ma za co żyć i politycy mają tego świadomość. Naturalna tendencja w okresie napięcia, by szybko się tego napięcia pozbyć sprzyja opinii, że obostrzenia nie są już konieczne. Wprawdzie praktyka pokazuje, że jest inaczej, ale wcale nie jest pewne, że politykom starczy determinacji, by spotkać się z dezaprobatą wyborców. Przedłużenie okresu obostrzeń nie będzie już odbierane jako zło konieczne, na które jest przyzwolenie, ale jako działanie uciążliwe, na którego przyzwolenia nie ma. Wdrażanie działań niepopularnych wymaga odwagi i sprzyjających okoliczności politycznych (brak wyborów w najbliższym czasie).

Wzrost wartości dolara można odbierać jako przejaw awersji do ryzyka, choć póki co tendencja jest raczej spokojna. Zatem nie jest to ucieczka, która miałoby wskazywać na duży poziom emocji i znaczący kapitał. Ruch dolarowy można również odbierać jako reakcję rynku na przekaz płynący ze strony Fed, że nie ma mowy o ujemnych stopach procentowych, i że ujemne stopy notowane na części kontraktów terminowych na fundusze federalne to nie jest ścieżka, którą FOMC będzie podążać.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Kamil Jaros

Analityk mBank Biuro Maklerskie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk