• Odbierz prezent
Kurs dolara USD w górę! Słabość walut antypodów (w szczególności NZD). Rynek obawia się luzowania polityki przez Europejski Bank Centralny

To było najważniejsze w mijającym tygodniu: 

#Kurs dolara USD

radził sobie świetnie, z nawiązką odrabiając osłabienie z końca poprzedniego tygodnia. Wpływ na to mogło mieć kilka kwestii – ruchy na rynku długu mające związek z poszukiwaniem bezpiecznego ujścia dla kapitału w obawie o eskalacje wojny handlowej USA-Chiny pośrednio faworyzowały dolara ze względu na nominalny poziom rentowności obligacji, a także słabość innych walut ze względu na ich lokalne uwarunkowania. W temacie makro uwagę zwracają relatywnie silne dane nt. zaufania konsumentów.

#Oficjalnie rzeczowych rozmów

na temat polityki handlowej pomiędzy USA a Chinami nie było, ale nieformalnie strony potwierdzają, że kontaktowały się w tej sprawie. Niewykluczone są nawet spotkania grup negocjatorów we wrześniu, chociaż Chiny mają nalegać na wycofanie posunięć Trumpa sprzed tygodnia, który podniósł cła z 10 na 15 proc. na produkty, które mają im podlegać od 1 września. Juan zaliczył kolejną falę słabości, chociaż jej impet uległ zmniejszeniu. 

#Słabo wypadały waluty antypodów,

zwłaszcza dolar nowozelandzki, który znalazł się na poziomach nie notowanych od 2015 r. Tłumaczy się to obawami, co do dalszego rozwoju wypadków wokół konfliktu handlowego USA-Chiny (może to wymusić większe luzowanie polityki ze strony banków centralnych). 

#Rynek obawia się „znaczącego”

luzowania polityki przez Europejski Bank Centralny na posiedzeniu 12 września, chociaż pojawiają się głosy, że jest to „przesadzone” (Klaus Knot). Był to główny determinant dla kursu euro, gdyż zmalało ryzyko przedterminowych wyborów na jesieni we Włoszech. 

#Opozycja w Wielkiej Brytanii

oskarża premiera Johnsona o zamach na demokrację, po tym jak królowa zgodziła się z jego wnioskiem o zawieszenie prac parlamentu od 9 września do 14 października. To może utrudnić prace legislacyjne zmierzające do zablokowania „bezumownego” Brexitu, czy wręcz odwołania obecnego rządu. Niemniej przyszły tydzień (3-9 września) może być dość burzliwym okresem ze względu na próby, jakie może podjąć opozycja. W efekcie rynek funta nadal pozostanie zmienny. 

#Mimo utrzymującego się napięcia

w wojnach handlowych rynek nie był do końca przekonany, co do bezpiecznych przystani – tracił frank ze względu na obawy, co do możliwych posunięć ze strony Narodowego Banku Szwajcarii, z kolei widoczne odbicie na rynkach akcji nie zachęcało zbytnio do zakupów jena 

#Widoczna była słabość walut naszego regionu,

chociaż lokalne dane makro nie wypadły źle (dynamik PKB w II kwartale). Tłumaczy się to sentymentem wokół strefy euro.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk