Reklama
WIG82 341,89+0,96%
WIG202 424,61+1,24%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,25%
CHF / PLN4,42+0,15%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 493,75+0,09%
FT-SE7 956,39+0,31%
CAC 408 222,75+0,22%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,83+0,15%
ROPA WTI81,86+0,17%
ZŁOTO2 196,01+0,19%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) w górę. Co z funtem brytyjskim (GBP)? Koronawirus głównym rozgrywającym

Marek Rogalski | 13:19 22 lipiec 2020
Kurs dolara (USD) w górę. Co z funtem brytyjskim (GBP)? Koronawirus głównym rozgrywającym
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj dolar (USD) lekko odbija na szerokim rynku, korygując wczorajszą słabość. Rynek zdaje się zadawać sobie pytanie, jakie informacje jeszcze się pojawią, które będą w stanie podtrzymać korzystny sentyment? W ostatnich dniach dostaliśmy zarówno pozytywne wieści nt. prac nad szczepionką na koronawirusa, doniesienia o pracach nad kolejnym pakietem fiskalnym w USA i wreszcie decyzje, jakie zapadły na szczycie UE. Co dalej? Wątpliwości zaczynają skłaniać do realizacji zysków, co widać było wczoraj wieczorem na giełdach. Również podczas handlu w Azji inwestorzy byli bardziej ostrożni. Po pierwsze prace nad szczepionką potrwają jeszcze kilka miesięcy, a w międzyczasie czekać nas może trudna jesień i konieczność podjęcia decyzji w jakim stopniu przywrócić społeczne obostrzenia. Po drugie kolejny pakiet fiskalny w USA może stać się przedmiotem politycznych przepychanek (Demokraci kontrolują przecież Izbę Reprezentantów), zwłaszcza, że w listopadzie mamy wybory. Po trzecie już pojawia się dyskusja w jaki sposób UE będzie szukać środków na uchwalony program pomocowy, a pomysły wzrostu niektórych obciążeń fiskalnych nie wyglądają nazbyt dobrze. 

Z pozostałych informacji warto zwrócić uwagę na doniesienia mogące rzutować na funta (GBP). Według spekulacji Financial Times nie ma zbytnio szans na porozumienie handlowe z USA przed listopadowymi wyborami, a The Telegraph donosi o nazbyt dużych różnicach stanowisk z Unią Europejską i tym samym nikłym prawdopodobieństwie wypracowania Brexitowego kompromisu. Dokładając do tego ryzyko nawrotu pandemii COVID-19 w Europie w okresie jesienno-zimowym, perspektywy dla gospodarki Wielkiej Brytanii wyglądają słabo.

OKIEM ANALITYKA - Dwie strony medalu

Środa zdaje się przypominać rynkom, że nie funkcjonujemy w optymistycznej sielance, a do podtrzymania sentymentu potrzebne jest nowe paliwo. Tymczasem przez pewien czas nie dostaniemy nowych informacji o pracach nad szczepionką na COVID-19 i depesze zdominują dane o nowej liczbie zakażeń (na razie rynki nieco uspokaja fakt niższej śmiertelności w USA, niż podczas kwietniowej fali). Cały czas żywy jest też wątek tarć USA-Chiny, a sprawa nakazu zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston, jaka pojawiła się dzisiaj rano, może być motorem do nowych przepychanek i dalszego ochłodzenia wzajemnych relacji. Najbliższe miesiące mogą być też okresem ostrej kampanii politycznej przed listopadowymi wyborami, co może zaważyć na kształcie kolejnego pakietu fiskalnego, ale i też nie jest jasne na jakie populistyczne ruchy zdecyduje się Trump, aby poprawić swoje słabnące notowania w sondażach. W ostatnich miesiącach dość łatwo przychodziło mu zrzucanie winy na Chiny.

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej