• Odbierz prezent
Kurs dolara USD w dół. Funt (GBP), euro (EUR) i dolar australijski (AUD) mocno zyskują

W czwartek poznaliśmy kolejne decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Na rynek napłynęły też dane z amerykańskiego rynku pracy w Australii i USA. Jak kształtują się kursy walut wieczorową porą?

 

Kurs funta do dolara (GBP/USD)

W czwartek w godzinach wieczornych najmocniejszą walutą na rynku Forex jest funt brytyjski (GBP), który zyskuje 0,81% względem dolara amerykańskiego (USD). Za jednego funta najmniej płacono 1,3495 USD w godzinach nocnych. Po godzinie 20 kurs funta do dolara (GBP/USD) znajduje się w okolicach swego dzisiejszego maksimum i wynosi 1,3618.

 Wykres kursu funta do dolara GBP/USD

Wykres kursu funta do dolara GBP/USD

 

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD)

Drugie miejsce zajmuje dolar australijski (AUD), który zyskuje 0,64% względem amerykańskiej waluty. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) najmniej wynosił  0,7567 w godzinach nocnych, a najwięcej 0,7639 do południa. Po godzinie 20 kurs AUD/USD wynosi 0,7625.

 Wykres kursu dolara AUD do dolara USD

Wykres kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Kurs euro do dolara (EUR/USD) dzisiaj systematycznie pnie się w górę. Za jedno euro najmniej płacono 1,2190 w godzinach nocnych. Po godzinie 20 kurs EUR/USD wynosi 1,2269, co stanowi dzisiejsze maksimum. Tym samym euro zyskuje 0,58% względem amerykańskiej waluty.

 Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

 

Dolar NZD i jen JPY też zyskują, frank CHF bez większych zmian

Pozostałe główne waluty też dzisiaj zyskują względem dolara amerykańskiego. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZD/USD) wynosi 0,7151, co stanowi wzrost o 0,55%. Dolar amerykański traci 0,30% względem jena. W tej chwili kurs dolara do jena (USD/JPY) wynosi 103,12. Kurs dolara kanadyjskiego i franka szwajcarskiego oscylują w okolicach poprzednich poziomów odniesienia względem amerykańskiej waluty. W tym momencie kurs dolara do franka (USD/CHF) wynosi 0,8848, a dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego (USD/CAD) 1,2729.

 Finviz.com 17 grudnia

Źródło: Finviz.com

 

Co wpłynęło na kursy walut w czwartek?

W godzinach nocnych napłynęły lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w Australii. Wzrost zatrudnienia w listopadzie wyniósł 90 tys. wobec prognozy 50 tys. Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,8% wobec spodziewanych 7%.

O godzinie 9.30 ogłoszono decyzję w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii. Pozostały one na niezmienionym poziomie -0,75% zgodnie z oczekiwaniami rynku.

O godzinie 13 ogłoszono decyzję dotyczącą stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0,10%. Wartość programu QE wyniesie 875 mld wobec prognozowanych 825 mld.

O godzinie 14.30 tradycyjnie napłynęły dane z USA. Dane dotyczące rynku nieruchomości w listopadzie wypadły lepiej od oczekiwań. O tej samej godzinie podano dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się niższa niż się spodziewano i wyniosła 5,508 mln wobec prognozy 5,598 mln. Liczba zadeklarowanych nowych bezrobotnych była natomiast wyższa niż oczekiwano i wyniosła 885 tys. wobec prognozy 800 tys. Wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii w grudniu wypadł znacznie słabiej od oczekiwań i wyniósł 11,1 pkt wobec prognozy 20 pkt.

Czytaj także: Ostatnie minutki FED w tym roku

O godzinie 20 ogłoszono decyzję dotyczącą polityki monetarnej w USA. Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie, a skup aktywów będzie kontynuowany tak długo, aż poprawi się sytuacja w gospodarce dotkniętej pandemią.   16 grudnia w środę o godzinie 20 ogłoszono decyzję FED. Stopy procent.. Czytaj
Ostatnie minutki FED w tym roku

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk