• Odbierz prezent
Kurs dolara USD w centrum uwagi na rynku złota

Czwartkowa sesja na rynkach towarowych może być szczególnie emocjonująca. Na rynku ropy naftowej w centrum uwagi pozostaje huragan Laura, zbliżający się nad południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych, a więc do rejonu kluczowego w USA z punktu widzenia produkcji i przetwórstwa ropy naftowej.

Z kolei na rynkach metali szlachetnych oczy inwestorów zwrócone będą na wystąpienie Jerome Powella na konferencji w Jackson Hole (która, jak wiele ostatnich wydarzeń, będzie przeprowadzona wirtualnie ze względu na pandemię). Na rynku oczekuje się, że prezes Fed zaprezentuje nowy program walki z niską inflacją, który mógłby być wprowadzony już we wrześniu.

Kontynuacja luźnej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych wydaje się praktycznie pewna w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych, a to zapowiada dalszą słabość amerykańskiego dolara. Jednak jeśli Fed okaże się mniej gołębi od oczekiwań, to dolar ma szansę na odbicie w górę, przynajmniej w najbliższych dniach.

Wartość dolara jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wycenę rynkową metali szlachetnych. Z tej przyczyny, inwestorzy na rynku złota i srebra z pewnością mogą spodziewać się większej zmienności cen tych kruszców ze względu na konferencję.

Głównym scenariuszem jest słabość dolara, która może wspierać notowania złota i srebra. Oba te kruszce w ostatnich tygodniach zanotowały spadkową korektę, jednak poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym. W przypadku kontraktów na złoto, ceny obecnie poruszają się w okolicach 1950 USD za uncję, a więc wyraźnie poniżej tegorocznych maksimów (w okolicach 2080 USD za uncję), ale i tak stosunkowo niedaleko bariery na poziomie 2000 USD za uncję.

Dolar w centrum uwagi na rynku złota - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Dolar w centrum uwagi na rynku złota - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com

Także w przypadku kontraktów na srebro przecena była dość płytka. Notowania tego kruszcu poruszają się obecnie w okolicach 27 USD za uncję, podczas gdy tegoroczne maksima znajdują się w okolicach 29 USD za uncję.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk