• Odbierz prezent
Kurs dolara USD utrzymuje wzrosty. Wysokie poziomy na euro. Może być nerwowo, czyli wyrok TSUE przed nami

Burzliwy wrzesień na rynkach nie pozwala odreagować na kwotowaniach złotego. Dlatego właśnie obserwujemy wysokie poziomy na głównych parach PLN. Relacje USA i Chin, atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, chaos w Wielkiej Brytanii, czy słabość europejskiego przemysłu, odpowiadają za odwrót od aktywów rynków wschodzących. Polskie banki z niepokojem oczekują wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. Na szali może być nawet 60 mld zł, których wpływ na obraz naszego systemu bankowego na razie trudno ocenić. W Wielkiej Brytanii odbędzie się konwencja Partii Konserwatywnej, część obserwatorów liczy w końcu na jakiś brexitowy przełom. 

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 18.09.2019-30.09.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,3350

3,9560

3,9250

4,8840

Maksimum

4,3950

4,0520

4,0200

4,9740

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Może być nerwowo, czyli wyrok TSUE przed nami  - 1

Wykres kursu euro do złotego, interwał 4-godzinowy

Na kursie euro do złotego EUR/PLN również widzimy dość wysokie poziomy, bo za takowe uznaje się okolice 4,40 złotego. W odreagowaniu nie sprzyjają wydarzenia na szerokim rynku, gdzie ciągle dominuje risk-off. Do tego niekorzystnie układa się sytuacja na głównej parze walutowej świata EUR/USD, gdzie spadki nie chcą się zatrzymać. Zwyczajowo w sytuacji mocniejszego dolara rykoszetem obrywa również złoty. Lekkim wsparciem dla krajowej waluty była decyzja agencji Fitch, która podtrzymała nasz rating kredytowy i przedstawiła stabilną perspektywę. Z ciekawostek z raportu można wyczytać, że jedna z największych agencji ratingowych nie przewiduje zmian stóp w procentowych w Polsce aż do końca 2020 roku i to pomimo spodziewanej wyższej inflacji. Fitch spodziewa się także delikatnego wzrostu deficytu budżetowego do 2,3%. Warto zauważyć, że do obliczeń nie wzięto jednorazowego zastrzyku do budżetu w postaci środków z OFE, ale za to po stronie wydatków uwzględniono trzynastą emeryturę. Technicznie oporem będzie nadal wartość 4,40 zł, kurs już kilkukrotnie odbijał się od tego poziomu, więc jego ranga na pewno wzrośnie. Jeśli wyrok TSUE okaże się niekorzystny dla banków, to możemy oczekiwać przełamania tego oporu i kilkugroszowego wystrzału. 

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Może być nerwowo, czyli wyrok TSUE przed nami  - 2

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Wrzesień na rynkach finansowych był bardzo nerwowy. Doskonale to widać po kursie franka do złotego CHF/PLN, gdzie kurs ustabilizował się powyżej 4,00 zł. Kolejne zwroty akcji w konflikcie handlowym między USA a Chinami, tudzież atak na naftowego potentata Arabię Saudyjską (zarazem bliskiego sojusznika Amerykanów), jak również chaos w brytyjskiej polityce spowodowały, że inwestorzy szukali bezpiecznych przystani, a za taką zwykle uchodzi frank szwajcarski. Bez wątpienia nad Wisłą dodatkową nerwowość wprowadza oczekiwanie na wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Czarny scenariusz, który przedstawia Związek Banków Polskich, mówi o obciążeniach w wysokości 60 mld zł, które musiałyby ponieść instytucje finansowe w przypadku najbardziej niekorzystnego dla nich werdyktu. Emocje, jakie wiążą się z tym orzeczeniem, zostały nieco schłodzone przez agencję Fitch, która opublikowała rating naszego kraju, utrzymując go na niezmienionym poziomie. Analitycy odnieśli się do wspomnianego wyroku dość lakonicznie, mówiąc, że (60 mld) to maksymalna możliwa kwota kosztów, które będą musiały ponieść banki i tylko w przypadku najkorzystniejszego rozstrzygnięcia dla kredytobiorców. Dodatkowo całe obciążenie nie wystąpi w jednej chwili, a będzie rozłożone na kolejne lata. Dlatego do momentu ogłoszenia werdyktu trudno będzie o odreagowanie kursu CHF/PLN. W przypadku opcji negatywnej dla banków możemy oczekiwać znacznie wyższych poziomów, nawet wystrzału w okolice 4,50 zł. 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Może być nerwowo, czyli wyrok TSUE przed nami  - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Kurs dolara do złotego USD/PLN utrzymuje się w kanale wzrostowym. Decyzje bankierów centralnych, zarówno EBC, jak i Fed, nie podkopały siły dolara amerykańskiego. Ten tydzień może okazać się kluczowy w kwestii kolejnych działań Rezerwy Federalnej. Przed październikowym posiedzeniem regulatora poznamy dane z rynku pracy oraz ISM dla przemysłu i usług. Dane o aktywności w przemyśle pokażą, czy wskaźniki odbiją od 50 pkt, czyli granicy oddzielającej recesję od wzrostu. Po drodze szereg wystąpień decydentów z Fed i w tym kontekście eksperci są ciekawi, czy członkowie głosujący ostatnio za obniżką, będą w dalszym ciągu chętni do luzowania polityki pieniężnej. Czynnikiem ryzyka dla dolara pozostaje kwestia wojen handlowych. Jednak nadal oba scenariusze mogą być korzystne dla USD. Przy pogorszeniu relacji z Chinami, dolar może zyskiwać jako bezpieczna przystań w trudniejszych czasach. Powrót do negocjacji także może działać na jego korzyść. W piątek Reuters nieco zmroził rynki informacją, że zablokowana zostanie możliwość inwestowania amerykańskiego kapitału w chińskie spółki, włącznie z pozbyciem się firm z Państwa Środka z giełdy amerykańskiej. Weekendowe doniesienia ucięły te spekulacje, a dodatkowo strona chińska wydała oświadczenie, w którym podtrzymuje chęć powrotu do stołu negocjacyjnego. Oporem dla dalszych wzrostów USD/PLN będzie górne ograniczenie kanału wzrostowego w okolicach 4,0220. 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Może być nerwowo, czyli wyrok TSUE przed nami  - 4

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Chaos to pojęcie od dłuższego czasu doskonale pasujące do Wielkiej Brytanii. Od kiedy Brytyjczycy zdecydowali w powszechnym głosowaniu o opuszczeniu szeregów UE, niemal co tydzień otrzymujemy kolejne żenujące akty tego spektaklu. Tym razem ostateczną datą wyjścia miał być 31 października tego roku, ale już niemal ze 100% pewnością możemy powiedzieć, że ten cel nie zostanie osiągnięty. Premier Boris Johnson oczywiście szumnie zapowiada, że doprowadzi do brexitu w tym terminie, ale równocześnie nie zgadza się a umowę wynegocjowaną przez poprzedni rząd, a wyjście bez umowy skutecznie blokuje opozycja. Obecnie na Wyspach trwa konwencja Partii Konserwatywnej, ale według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, jedynym jej efektem może być prośba skierowana do UE o dodatkowy czas do negocjacji. Niestety po ponad 3 latach, które minęły od referendum, trudno oczekiwać, że kolejne wydłużenie terminu pozwoli brytyjskim politykom na osiągnięcie kompromisu. Mimo wszystko Johnson nie zakłada porażki i nie chce rezygnować ze stanowiska nawet w przypadku fiaska jego strategii negocjacyjnej. Otwartym pytaniem pozostaje, do czego może doprowadzić jego przegrana. Efekt dla notowań funta jest taki, że brytyjska waluta wciąż słabnie, a odreagowuje tak naprawdę tylko na chwilę przy bardzo płytkich odbiciach. Kurs GBP/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału spadkowego, a ewentualnego oporu i wsparcia należy szukać odpowiednio na górnym i dolnym ograniczeniu kanału.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk