• Odbierz prezent
Kurs dolara USD umacnia się wobec euro. Ameryka się nie sypie. Niezła sytuacja gospodarcza w Polsce

Okazuje się, że w warunkach wojny handlowej między dwiema największymi światowymi gospodarkami gospodarka amerykańska ma się bardzo dobrze. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że nowe domy w październiku sprzedały się w ilości większej od oczekiwań, a ceny nieruchomości wzrosły we wrześniu także bardziej niż się spodziewano.

 

Wzrost PKB za III kwartał wyniósł 2,1%

wobec prognozowanych 1,9% oraz 2,0% w przednim okresie. Zamówienia na dobra trwałego użytku w październiku wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca, choć analitycy wieszczyli spadek o 0,8%. Nowych bezrobotnych przybyło tylko 213 tys., czyli mniej niż tydzień temu i mniej niż spodziewano. Chyba tylko mniej istotne zmiana dochodów Amerykanów i indeks Chicago PMI nie spełniły oczekiwań.

Wobec tego nie jest dziwne, że dolar znów umacnia się wobec euro,

zarówno w krótkim jak i długim terminie. Dzisiejszy poziom 1,10 to spadek z 1,11 tydzień temu oraz ze strefy powyżej 1,20 w zeszłym roku. Także ceny akcji amerykańskich spółek biją rekordy – wartość 3150 na S&P500 to kolejne historyczne maksimum. Sytuację tę wspiera bank centralny, który ostatnio raczej obniża niż podwyższa stopy procentowe. Z kolei po drugiej stronie oceanu mamy mniej różową sytuację – sprzedaż detaliczna w Niemczech w pażdzierniku spadła w stosunku do września o 1,9%, bardziej niż szacunki.

W Polsce z kolei mamy niezłą sytację gospodarczą

– sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,4% rok do roku, bezrobocie osiągnęło rekordowe minimum na poziomie 5%, PKB wzrósł w III kwartale o 4,0%. Wielu analityków jednak liczyło na jeszcze lepsze wyniki, szczególnie konsumpcji, wobec nieustających programów socjalnych rządu. Okazuje się, że wyjątkowo mocno spadają inwestycje samorządów, które są zmuszone do cięć ze względu na ograniczenie przychodów do dyspozycji w związku z programami socjalnymi rządu. Te czynniki także przyczyniają się do osłabienia złotego do 4,32 wobec euro, choć miesiąc temu PLN był na poziomie 4,26. Podobnie słabuje WIG – 57 tys. punktów to rozczarowanie po próbach ataku na 60 tys. na początku miesiąca.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk